ابزار تخریب بتن
/ توسط تهران تخریب / دسته‌بندی نشده / 1 نظر

برای تخریب بتن از چه ابزار هایی استفاده کنیم؟

وقتی نوبت به پیدا کردن مناسب‌ترین ابزار تخریب بتن می‌رسد، به این فکر می‌افتید که چه ابزاری می‌تواند بهترین باشد.
ممکن است شما به دنبال بازسازی فضای بیرونی خانه خود باشید. برخی مواقع ممکن است به کمک یک پیمانکار نیاز داشته باشید، اما اغلب اوقات، می‌توانید برای پیشرفت کار به تخصص خود اعتماد کنید.

پروژه تخریب بتن خود را بررسی کنید
به جای اینکه فوراً عملیات تخریب بتن را شروع کنید، بهتر است یک برنامه طراحی کنید و قبل از شروع چند سوال از خود بپرسید، مانند:
آیا وسیله مناسبی برای انتقال بتن‌های خرد شده دارید؟
آیا تخریب بتن نیاز به ماشین آلات سنگین دارد یا آن را با دست جابه‌جا خواهید کرد؟
کار چقدر بزرگ است؟
هزینه انجام آن چقدر است؟
با چه نوع بتنی کار می‌کنید؟

ابزار تخریب بتن

از چه ابزار هایی برای تخریب استفاده کنیم؟

ابزار اول (ایمنی)
قبل از اینکه به مناسب ترین ابزار تخریب بتن فکر کنید، باید از خود محافظت کنید. یک جفت دستکش و عینک ایمنی برای محافظت از خودتان در برابر پرت شدن ناگهانی بتن را فراموش نکنید.
ترکش‌های بتن می‌تواند به شما و وسایل اطراف مثل شیشه‌ها آسیب برساند. به جای نصب تخته سه لا برای محافظت از پنجره‌ها و دیوارپوش‌ها، پلی اتیلن 6 میل را در محل بتن پهن کنید. ورق تمام ترکش‌ها را می‌گیرد. فقط مطمئن شوید که هنگام راه رفتن روی آن مراقب قدم‌های خود باشید پلی اتیلن می‌تواند بسیار لغزنده باشد.

ابزار پتک Pry Bar
زمانی که به هر دلیل به فکر تخریب بتن می‌افتید، قاعدتا بیشتر ذهن شما به سمت جک چکش می‌رود. اما شما می‌توانید کار را با یک پتک فلزی و کمی گریس انجام دهید. اگر بتن سه اینچ یا کمتر ضخامت داشته باشد، پتک بهترین ابزار تخریب بتن برای استفاده است.
بتن را حفاری کنید تا کف آن را پیدا کنید، اگر فاصله از پایین تا بالای بتن کمتر از سه اینچ است، از جک چکش استفاده نکنید.
عوامل زیادی بر تخریب بتن تأثیر می‌گذارد، مانند مقیاس پروژه شما و… شما می‌توانید اندازه طرح نمایشی بتن خود را بر اساس متراژ مربعی که با آن کار می‌کنید، قرار دهید. هر چه بتن بیشتر باشد، کار بزرگ‌تر و ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.
این کار به هزینه‌های تخلیه و اینکه آیا از پیمانکار کمک می‌گیرید یا نیاز به ریختن بتن جدید دارید، قیمت‌ها هم می‌تواند متفاوت باشد.

ابزار تراشه چکش
تراشه چکش، بتن‌شکن‌های سبک وزن و دستی هستند که به راحتی می‌توان آن‌ها را برای تخریب بتن استفاده کرد. این چکش‌ها با قابلیت تراشه گیری کنترل شده، به شما اجازه می‌دهند تا فقط مناطق خاصی را به طور دقیق برش دهید.
کوچکترین دستگاه‌های تراشه دار با نیروی الکتریکی، پنوماتیک یا هیدرولیکی، معمولاً بین ۴ تا ۵ کیلو وزن دارند. هرچه ابزار سنگین‌تر باشد، قوی‌تر و کارایی آن بیشتر است. عملکرد تخریب بتن این نوع تجهیزات سریع است و از 900 تا 3000 ضربه در دقیقه متغیر است.

چکش تخریب
یکی دیگر از روش‌های تخریب بتن، با استفاده از چکش‌های تخریب که شبیه ‌چکش‌های چرخشی هستند استفاده می‌شود. این چکش‌ها از نظر ضربه و نتیجه کار هم به همین صورت استفاده می‌شوند. با این حال، چکش‌های تخریب، بر خلاف چکش‌های چرخشی، که می‌توانند برای سوراخ کردن نیز استفاده شوند، فقط عملکرد چکشی دارند.
چکش تخریب می‌تواند ضربات قوی تری نسبت به چکش‌های چرخشی وارد کند، زیرا آن‌ها معمولاً 35٪ قدرت بیشتری دارند.
چکش تخریب ضربات کمتری در دقیقه نسبت به چکش وارد می‌کند، افزایش استحکام ابزار در واقع آن را به وسیله ای ‌سریع‌تر و کارآمدتر برای تخریب بتن تبدیل می‌کند.

خرید چکش تخریب و انواع هیلتی برای خیلی از افراد می تواند به صرفه نباشد از این رو می توانید با مراجعه به صفحه اجاره هیلتی برای اجاره ابزار مورد نظر خود اقدام کنید.

ابزار تخریب هیدرولیک
ابزار تخریب بتن هیدرولیک برای تخریب بتن استفاده می‌شود. این دستگاه بتن خرد کن، متراکم کننده، سنگ شکن و پودر کننده نیز نامیده می شود، برای تبدیل بتن به قطعات کوچک‌تر به راحتی قابل بازیافت و همچنین جداسازی آرماتورهای فولادی از بتن استفاده می‌شوند.

اصولی ترین روش برای انجام عملیات تخریب بتن

استفاده از بتن شکن برقی اصولی‌ترین روش‌های تخریب بتن که به عنوان نوعی دستگاه سنگین از دستگاه تخریب در نظر گرفته می‌شود.
تفاوت آن در این است که بتن شکن‌های روسازی ابزارهای سنگین‌تر و قوی تری هستند که معمولاً عمود بر زمین باید با آن‌ها کار کرد. به همین دلیل، دسته T شکل رایج ترین طراحی این بتن شکن‌ها است.
مانند چکش‌های تراشه، بتن شکن‌ها به صورت هیدرولیکی، الکتریکی یا پنوماتیکی تغذیه می‌شوند. عملکرد این دستگاه‌ها معمولاً کمی کندتر از چکش‌های خرد کننده خرد کننده است و از 800 ضربه در دقیقه تا نزدیک به 2000 ضربه در دقیقه متغیر اما عملکرد آن فوق العاده است.

ابزارهای دستی و برقی تخریب بتن

بهترین ابزارهای تخریب بتن به پروژه شما و آنچه می خواهید به دست آورید بستگی دارد.
برخی از ابزارهایی که ممکن است نیاز داشته باشید عبارتند از:
• پتک
• جک چکش
• تراشه چکش
• و…

سرویس و نگهداری ابزار تخریب بتن

ابزارهای تخریب بتنی که شما آنها را خریداری و استفاده می‌نمایید، برای ماندگاری بیشتر و افزایش طول عمر آنها نیاز است که مواردی را رعایت نمایید، اولین کار که شاید در همه ابزارهای تخریب بتن نیز یکسان است و باید رعایت شود، انتخاب سایز ابزار تخریب متناسب با کار شماست، مورد بعدی استراحت دادن در فواصل زمانی کار برای اینکه فشار به ابزار تخریب شما وارد نشود. گریس کاری برای ابزارهایی که قابلیت چکشی دارند و همچنین ممانعت از ورود رطوبت به داخل ابزار مورد استفاده شما، سرویس و روغن کاری ابزار به صورت مرتب از مواردی است که رعایت آنها طول عمر ابزار تخریب شما را بیشتر می‌کند. لذا اگر شما نیز نسبت به ابزار آلات تخریب خود حساس هستید، به این نکته توجه نمایید.

قدرتمندترین ابزار برای تخریب بتن چه ابزاری است؟

اسپلیتر هیدرولیک
اسپلیترهای هیدرولیک نیروهای جانبی را به داخل سوراخ‌های حفر شده در بتن انتقال می‌دهد تا بتن را با حداقل صدا و ترکش خرد کند.
این ابزار تقریباً به اندازه یک جک چکش شناخته می شود که وقتی در قسمت سوراخ شده بتن قرار می‌گیرد و توسط پیستون ابزار به سمت پایین هدایت می‌شود، نیروهای جانبی ایجاد می‌کند که بتن را می‌شکند.
ابزار تخریب بتن اسپلیتر هیچ ضربه سنگین و اضافه‌ای برای شکستن بتن استفاده نمی‌کند و به سرعت و بدون هیچ صدایی بین سوراخ های از پیش حفاری شده پخش می‌شود تا زمانی که بتن به قطعات قابل کنترل تقسیم شود.
اسپلیتر هیدرولیک معمولی بسته به نوع ساخت و مدل، نیرویی بین 150 تا 400 تن بر روی بتن وارد می‌کند. مدل‌های با ظرفیت بزرگتر قادر به تخریب بتن با قطر ضخیم هستند.
اسپلیتر هیدرولیک ممکن است در مدل‌های گازسوز و برقی موجود باشند، اما اکثر پیمانکاران پمپ‌های هیدرولیک با نیروی هوا را ترجیح می‌دهند، زیرا ابزار کمپرسور هوا نیز می‌تواند برای نیرو دادن به مته‌های مورد استفاده برای ایجاد سوراخ در بتن استفاده شود.

انواع ابزار تخریب بتن

از جمله دلایلی که تصمیم به تخریب یک بنا گرفته می شود فرسودگی بتن ها، تغییر نما و نقشه سازه و یا وجود عیوبی در بتن ها می باشد. برای این که ما بدانیم بهترین ابزار تخریب بتن مورد نیاز ما چه ابزاری می باشد باید مواردی همچون میزان ضخامت بتن، اندازه و ابعاد محلی که میخواهیم تخریب کنیم را بدانیم همچنین بودجه و هدف ما از تخریب هم در انتخاب انواع ابزار تخریب بتن موثر هستند.

البته روش های نوینی همچون تزریق مواد شیمیایی به بتن نیز یکی از انواع روش های تخریب به شمار می رود.برای یافتن پرقدرت ترین ابزار تخریب بتن ابزار های مختلفی را می توان نام برد که رد ادامه به چند کورد از آنها اشاره می شود.

۱- دستگاه کرگیری

دستگاه کرگیری یکی دیگر از انواع ابزار تخریب بتن می باشد که به مغزه گیر هم شناخته می شود. از این دستگاه میتوان برای تخریب مقاطع و سطوح بتنی بهره گرفت. این دستگاه قوی برای سوراخ کردن بتن ساخته و طراحی شده است. اما می توان برای برش دادن و تخریب نیز از آن استفاده نمود. مغزه گیر نیز انواع مختلفی مانند بنزین و الکتریکی و هیدرولیک دارد.

۲- بتن کن

اگر بتنی که میخواهیم تخریب کنیم بیشتر از یک سطح صاف باشد و یا سطحی صاف را میخواهید تخریب کنید و می خواهید که کنترل بیشتری بر بوی دستگاه تخریب داشته باشید در این مورد شما نیاز به بتن کن دارید. این ابزار قوی به گونه ای طراحی و ساخته شده است که روی آن کنترل بیشتری دارید. از بتن کن برای کندن بتن های گوشه پنجره ها و کناره های باریک استفاده نمود.

۳- واترجت

در برخی از تخریب ها که حساسیت بالایی دارد و نیاز به دقت بسیاری لازم است از این ابزار می توان بهره گرفت. مانند زمانی که میخواهیم یک سطحی را تخریب کنیم اما نمی خواهیم اطراف آن سطح تخریب شود در اینجا نمی توانیم از ابزار های مکانیکی استفاده نماییم پس در اینجا واترجت که آب را با فشار قوی و بسیار زیاد وارد منافذ بتن می‌کند، بهترین گزینه می باشد.

۴- پیکور

پیکور یکی دیگر از انواع ابزار تخریب بتن و سنگ که به صورت مکانیکی عمل میکند است. پیکور توسط نیرو های مختلفی مانند باد، برق، هیدرولیک و بنزینی و یا ترکیبی از آین نیرو ها عمل می کند و یکی از انواع قدرتمندترین ابزار تخریب بتن و سنگ است که مدل های بسیاری نیز دارد. پیکور را با نام های دیگری همچون چکش تخریب بتن و چکش برقی و یا هیلتی نیز می شناسند.

جمع بندی
کار با ابزارهای تخریب بتن به صورت صحیح می‌تواند تا حد زیادی برای شما مفید باشد. شما باید در نظر بگیرید که چه نوع ابزاری برای تخریب بهترین است. به عنوان مثال، شما می‌توانید بین پتک، چکش و چکش تراشه دار یکی را انتخاب کنید.

1 نظر

  • هر آنچه در خصوص پیکور و تخریب کننده‌های بتن باید بدانید

    […] دانش بیشتر […]

  • نوشتن نظر

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.