در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که کرگیری چیست؟ ابزار مورد استفاده در کرگیری چیست؟ چه مراحل و روندی دارد؟ با ما همراه باشید.

کرگیری چیست؟

باید به این نکته اشاره کنیم که کرگیری از نظر لغوی به معنای گرفتن مغزه از یک ماده می‌باشد. در ساختمان سازی، بتن از مهم‌ ترین مصالحی که از آن کر یا مغز گرفته می‌شود به حساب می‌آید. به عبارت دیگر باید گفت که کرگیری فرآیندی است که طی آن یک قسمت از سطح بتنی به منظور و با اهداف مختلف و خاصی از سطح آن جدا می‌گردد. این عملیات نیازمند دستگاه‌ها و تجهیزات مخصوصی است که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

برش بتن با کرگیری (که از کر به معنای هسته core گرفته شده است) به عملیاتی گفته می‌شود که طی آن، یک حفره در بتن ایجاد کرده و یا قسمتی از بتن را به صورت استوانه‌ای از آن خارج می‌کنیم. به عنوان یک پاسخ کلی به این سوال باید گفت که کرگیری در حقیقت یکی از روش‌های متنوع برش دادن و مغزه گیری کردن از بتن معمولی و یا تقویت شده است.
کرگیری بتن با اهداف گوناگون و متنوعی صورت می‌گیرد. از مهم ترین این اهداف می‌توان به ایجاد کردن مسیر برای عبور دادن لوله و سیم کشی کردن در سازه را نام برد. علاوه بر این‌ها از این روش برای نمونه گیری کردن از بتن جهت انجام آزمایش‌های مختلف استفاده می‌شود. این آزمایش‌ها در آزمایشگاه‌های بتن انجام شده و طی آن‌ها، ویژگی‌های مختلف بتن تعیین می‌شود.

برای مشاهده و اجاره ابزار با کیفیت ساختمانی کلیک کنید.

کرگیری چیست

ابزار مورد استفاده در کرگیری چیست؟

دریل‌های مخصوصی طراحی، ساخته و به بازار عرضه شده‌اند تا در عملیات کرگیری بتن از آنها استفاده شود. استفاده کردن از این دریل‌های مکانیکی دارای سابقه‌‌ای خیلی طولانی در صنعت ساخت و ساز است، به طوری که می‌توان گفت قدمت این دستگاه‌ها به دوران باستان برمی‌گردد. به همین خاطر امروزه برای کرگیری بتن از دریل‌های مکانیکی و همچنین دریل‌های الکتریکی نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود.

 

کاربرد عملیات کرگیری چیست؟

به طور کلی بتن‌ را می‌توان از اصلی ترین و مهم‌ ترین بخش‌ها در هر پروژه عمرانی و ساختمی به شمار آورد که کیفیت آن تاثیر به سزایی در ساختار کلی ساختمان و سازه خواهد گذاشت. برای اطمینان پیدا کردن از کیفیت بتن مورد استفاده، آزمایشاتی را قبل و بعد از بتن ریزی انجام می‌دهند. در جواب به این سوال که کاربرد عملیات کرگیری چیست؟ باید گفت که این عملیات را بعد از اجرا کردن بتن ریزی در قسمت‌های مشخصی انجام می‌دهیم که هدف اصلی آن نمونه برداری کردن از بتن مورد نظر می‌باشد.

برای مشاهده و مطالعه بیشتر در خصوص قیمت کرگیری کلیک کنید.

 

انواع دستگاه کرگیری چیست؟

در این بخش قصد داریم به این سوال که أنواع دستگاه کرگیری چیست؟ پاسخی مفید و مختصر به شما ارائه کنیم. دستگاه‌های کرگیری را می‌توان بر اساس انرژی مصرفی، نوع کاربرد و همچنین نوع مته‌ای که در آن‌ها به کار رفته به أنواع و دسته‌های متنوعی تقسیم کرد. از لحاظ نوع کاربرد، دستگاه‌های کرگیری یا با هدف گرفتن مغزه مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا صرفاً برای سوراخ کردن سطح بتن. در باره نوع انرژی مصرفی دستگاه کرگیری نیز می‌توانیم این دستگاه‌ها را به أنواع مختلفی از جمله بنزینی، الکتریکی، هیدرولیکی و بادی دسته بندی کنیم.

 

پرکاربرد ترین نوع دستگاه کرگیری چیست؟

در این بخش به شما می‌گوییم که پرکاربرد ترین نوع دستگاه کرگیری چیست؟ تا بتوانید بهترین و مناسب ترین نوع دستگاه را تهیه کنید. درواقع بیشترین دستگاه‌هایی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند دستگاه‌های کرگیری الکتریکی و بنزینی هستند. اگر بخواهیم این تقسیم بندی را از نظر جنس و نوع مته انجام دهیم، باید بگوییم که نوع الماسی و نوع کاربیدی دو نوع اصلی از دستگاه‌های کرگیری به حساب می‌آیند که در ایران بیشترین استفاده را دارند.

قسمت های دستگاه دریل مغزه گیری

دستگاه کرگیری دارای بخش های مختلفی است. شامل: موتور، گیربکس، پایه نگهدارنده، لوازم جانبی شامل: مته کرگیر، پیچ مخصوص نصب و ثابت نگه داشتن دستگاه بر روی سطوح. موتور دستگاه مغزه گیر در انواع الکتریکی، بنزینی و با هیدرولیکی است. گیربکس در دو نوع تک دور و چند دور برای افراد مبتدی و حرفه ای طراحی شده است.

 

مراحل و استاندارد های اجرای کرگیری

شاید برایتان سوال باشد که استانداردهای قابل توجه و مهم در هنگام اجرای کرگیری چیست؟ با توجه به حساس بودن این عملیات، لازم است که به نکات ایمنی در جنبه‌های مختلف دقت شود و استاندارهای موجود را حین اجرا رعایت کرد. در ادامه برخی از این نکات برای شما لیست شده‌اند.

 1. سطحی که کرگیری قرار است روی آن انجام شود باید کاملا تمیز و صاف باشد.
 2. مهم است که جهت انجام عملیات کرگیری نسبت به جهت انجام عملیات بتن ریزی مشخص باشد.
 3. شاید بپرسید بتن مناسب برای انجام کرگیری چیست؟ از این روش باید در بتن‌هایی استفاده کرد که سخت شده‌ باشند، به این منظور حداقل چهارده روز باید از زمان انجام بتن ریزی بگذرد.
 4. در انجام کرگیری باید دقت کنید که عملیات کاملا و به طور دقیق به صورت عمود بر سطح مورد نظر انجام بگیرد.
 5. باید دقت کنید که هدف کرگیری چیست؟ با هدف انجام آزمایش به هیچ عنوان نباید در نزدیکی ترک‌ها و محل‌های اتصال اعضای بتنی انجام شود، بهتر از سعی کنید نمونه‌ای از وسط مقطع بردارید و دقت داشته باشید که سطوح اطراف محل نمونه گیری کاملا از هر نوع آلودگی پاک باشند.
 6. قطر مغزه‌ای که برای انجام آزمایش گرفته می‌شود باید بیشتر از چهار اینچ باشد.
 7. نسبت طول به قطر مغزه‌ای که نمونه برداری می‌شود نباید کمتر از یک باشد.

مراحل کرگیری

نکات انجام کرگیری

 1. رعایت نکات ایمنی در طول انجام مغزه گیری
 2. قبل از انجام کرگیری جهت عملیات را نسبت جهت بتن ریزی بررسی نمایید
 3. تمیز نموئن سطحی مدنظر برای انجام عملیات
 4. جهت نمونه گیری از بتنی استفاده شود که 14 روز از عمر آن میگذرد.
 5. در زمان آزمایش، قطر نمونه از 4 اینج بیشتر باشد.
 6. نسبت طول به قطر کمتر از 1 نباشد.

 

کرگیری در بتن چگونه انجام می‌شود؟

در این بخش قصد داریم به این موضوع بپردازیم که مراحل انجام کرگیری چیست؟ لازم به ذکر است که گرفتن مغز بتن و یا سوراخ کردن آن نیازمند تجهیزات مخصوص و بسیار قدرتمندی هستند. به منظور انجام این فرآیند از دستگاه‌های کرگیری مخصوص استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها با توجه به نوع و قدرتی که دارند در اندازه‌ و أنواع مختلفی به فروش رسیده و با توجه به اینکه نوع فرایند کرگیری چیست؟

به کار گرفته می‌شوند. بعضی از آن‌ها کوچک هستند به طوری که که با دست قابل حمل باشند و برخی هم بزرگند و برای آستفاده از آن‌ها باید از نیروهای مکانیکی زیادی کمک گرفت. به هر حال، این دستگاه‌ها با استفاده از نیروهای برقی، بنزینی و هیدرولیکی وظیفه خود را به انجام می‌رسانند. در ادامه پاسخ به این سوال که مراحل انجام فرایند کرگیری چیست؟ را برای شما شرح داده‌ایم.

 • اولین مرحله‌ در انجام فرایند کرگیری چیست؟

در اولین قدم از انجام این فرآیند باید با توجه به محاسباتی که از قبل صورت گرفته، محل دقیقی که قرار است مغزه از آن گرفته شود یا همان محل دقیق سوراخ شدن بتن را مشخص کنیم. با توجه به اینکه هدف از انجام کرگیری چیست؟ از مته‌های متنوعی که دارای قدرت‌ها و اندازه‌های مختلفی هستند استفاده می‌کنیم.

 • مرحله بعدی در برآیند انجام کرگیری چیست؟

در این مرحله، با توجه به اینکه سطحی که قصد داریم از آن مغزه بگیریم افقی است یا عمودی، چند سوراخ در کف یا دیوار با استفاده از مته‌های معمولی ایجاد می‌کنیم. شاید بپرسید هدف از این سوراخ ها در کرگیری چیست؟ این سوراخ‌ها با هدف محکم کردن پایه‌های دستگاه کرگیر زده می‌شوند. البته بعضی از دستگاه‌هایی که برای کرگیری از آن‌ها استفاده می‌کنیم دارای پایه‌هایی هستند که بدون اینکه به پیچ نیاز داشته باشند به سطح زیر خود محکم می‌شوند. بعد از اینکه از محکم بودن پایه‌ها اطمینان حاصل کردیم، موتور اصلی دستگاه را روی پایه‌های زده شده قرار می‌دهیم.

 • مرحله اخر کرگیری چیست؟

در این مرحله نیز دستگاه کرگیری را به منبع انرژی که معمولا برق است وصل می‌کنیم. در جواب اینکه نقش آب در عملیات کرگیری چیست؟ باید گفت که آب را می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد مورد نیاز برای انجام کرگیری نام برد. آب چندین نقش مهم را در فرایند کرگیری ایفا می‌کند. از طرفی، باعث خنک شدن مته است و باعث تمیز شدن مسیر حفاری با انتقال دادن خرده‌های حفاری به سمت بالا نیز می‌شود. در ادامه فرایند کرگیری هنگام رسیدن به عمق مورد نظر، دستگاه را خاموش کرده و مغزه را بیرون می‌آوریم.

 

اهداف کرگیری بتن

در این بخش قصد داریم برای شما شرح دهیم که هدف از انجام کرگیری چیست؟ در بعضی پروژه‌ها ممکن است نیاز باشد که روی بخشی از بتن آزمایشاتی انجام شود، در محل بتن نمی‌توان این آزمایشات را انجام داد به همین دلیل نیاز است که تکه‌ای از بتن جدا شده و به آزمایشگاه منتقل شود. در جواب اینکه هدف اصلی از انجام کرگیری چیست؟ باید گفت که استفاده اصلی از کرگیری دقیقا اینجاست که ما طی این فرایند قطعه‌ای استوانه‌ای شکل را از بتن خارج می‌کنیم.

البته همان‌طور که در بالا هم عنوان کردیم کرُگیری بتن را می‌توان با اهداف متنوعی انجام داد. اما به طور کلی، در جواب اینکه هدف از کرگیری چیست؟ باید گفت که گرفتن نمونه و مغزه از بتن برای انجام دادن آزمایشات و بررسی‌های لازم اصلی‌ترین هدفی است که می‌توان برای کرگیری نام برد. حال اگر بپرسید اهداف دیگر انجام کرگیری چیست؟

باید گفت که به غیر از این مورد، تعیین کردن مقاومت فشاری، خمشی و کششی بتن، بررسی کردن تراکم در آرماتورها، فونداسیون‌ها، تیرها، دال‌ها و ستون‌ها نیز از اهداف انجام کرگیری هستند. علاوه بر برداشتن مغزه و نمونه گیری از بتن، کرگیری می‌تواند با اهداف دیگری نیز انجام شود. برای مثال ممکن است برای اجرای خطوط برق، تلفن، لوله‌ها و سایر تجهیزات، نیاز به سوراخ کردن بتن باشد که در این موارد استفاده از روش کرگیری بهترین راه حل است.

 

برای استعلام از قیمت و دریافت مشاوره با شماره زیر تماس حاصل نمایید

سوالات متداول

کرگیری به معنای ایجاد حفره استوانه ای در بتن است که با اهداف گوناگونی از جمله: ایجاد مسیر برای عبور لوله، سیم کشی در سازه و ... انجام میشود.
توصیه میشود بهترین نوع مته الماسه را انتخاب نمایید. نوع مته الماسه با قطر، عمق، جنس و کیفیت برشی که ایجاد میشود ارتباط دارد.
استفاده از آب، استفاده از مته های الماسه، استفاده از دستگاه های سیستم تهویه، لباس، عینک و ماسک مناسب.
با استفاده از اسکن بتن قبل از کرگیری میتوان محل، موارد و تجهیزاتی که نباید سوراخ شوند شناسایی شود.
در صورت عدم تایید دستگاه نظارت و مشکلات مربوط به مقاومت بتن کرگیری از ستون لازم است. لازم به ذکر است کرگیری از ستون اقدامی مخرب است زیرا به سازه آسیب میزند.
5/5 - (12 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *