rebar-in-concrete

کاشت میلگرد در صنعت ساخت و ساز به جهت مقاوم سازی سازه و تقویت آن انجام می گیر‌د. قیمت کاشت میلگرد در بتن برای بسیاری از کارفرماها از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این مطلب قصد داریم قیمت کاشت میلگرد در بتن را به طور کامل بررسی کنیم.

برای دریافت قیمت کاشت میلگرد در بتن تماس بگیرید.

کاشت میلگرد در بتن به چه منظور انجام می پذیرد؟

کاشت میلگرد یکی از مهم ترین فرآیندهای کاربردی در ساخت و سازها به شمار می رود. به کمک کاشت میلگرد یا آرماتور در بتن می توان بخش عظیمی از اتصالات سازه ها را بدون دغدغه خاصی انجام داد. قیمت کاشت میلگرد در بتن توسط کارشناسان مربوطه و با توجه به شرایط سازه مشخص می شود. معمولاً کاشت میلگرد در بتن به دلایل زیر انجام می شود:

 • متصل کردن المان های نو و تازه سازه ای به ستون های دیگر
 • کاشتن آرماتور یا میلگرد در ستون برای اجرای شمشیری راه پله
 • متصل کردن تیر بتنی در ستون
 • امتداد دادن ستون در همان راستا و جهت

rebar-in-concrete

شاخص های تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن

قیمت کاشت میلگرد در بتن به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به آن شرایط تعیین می گردد:

 • قیمت کاشت میلگرد در بتن اول از همه نسبت به عمق سوراخ کاری که در بتن به وجود می آید، تعیین می گردد.
 • از آن جایی که انواع مختلفی از کاشت آرماتور در بتن وجود دارد، اینکه چه نوع کاشت میلگرد در بتن انجام شود نیز بر قیمت کاشت میلگرد در بتن اثرگذار است.
 • همه ما می دانيم که هر سازه شرایط مختص خود را برای کاشت میلگرد دارد، به همین جهت شرایط کاشت میلگرد نیز بر قیمت کاشت میلگرد در بتن مؤثر واقع می شود.
 • میلگردها با توجه به‌ شرایط سازه در اعماق مختلف و متنوعی از بتن کاشته می شوند، میزان عمقی که برای کاشت آرماتور در بتن مدنظر است نیز بر قیمت کاشت میلگرد در بتن اثرگذار است.
 •  در بسیاری از موارد برای کاشت میلگرد و آرماتوربندی از چسب های مخصوصی استفاده می شود. نوع و مقدار چسبی که برای کاشت آرماتور در بتن مورد استفاده قرار می گیرد نیز از موارد تأثیرگذار بر قیمت کاشت میلگرد در بتن به شمار می رود.
 •  علاوه بر موارد فوق باید بگوییم که مراحل کاشت میلگرد نیز بر قیمت کاشت میلگرد در بتن اثر می گذارد.

rebar-in-concrete

مراحل و دلایل کاشت میلگرد در بتن

همان طور که در متون مقاله به آن اشاره شد تمامی مراحلی که برای کاشت میلگرد در بتن در نظر گرفته می شود بر روی قیمت کاشت میلگرد در بتن مؤثر است. مراحلی که برای کاشت میلگرد و آرماتور در بتن انجام می گیرد به شرح زیر هستند:

 • در اولین مرحله از مراحل کاشت میلگرد در بتن باید ابتدا مشخص کنیم که چه تعداد میلگرد می خواهیم در بتن قرار دهیم.
 • در مرحله دوم باید برای اوپراتور مشخص گردد که عمق هر کاشت چه اندازه باشد.
 • در مرحله سوم نوبت آن است که حفره موردنظر بر روی بتن ایجاد گردد. این کار را می توان به دو روش کرگیری و سوراخکاری با دریل انجام داد.
 •  پس از آن که حفره موردنظر با قطر و عمق دلخواه ایجاد شد باید با یک برس مخصوص آن محل را به طور کامل تمیز کنیم. برای اين کار می توان از دستگاه های دمنده یا جارو برقی های مخصوص استفاده کرد و تمامی گرد و غبارها را از بین برد.
 • مرحله بعد نوبت استفاده از چسب برای کاشت میلگرد در بتن می شود. در این مرحله لازم است چسب مخصوص را در مکان مربوطه بریزیم. لازم به ذکر است که انواع مختلفی از چسب ها جهت انجام فرآیند کاشت میلگرد وجود دارد؛ اما باید شما چسبی را انتخاب کنید که علاوه بر به صرفه بودن از قدرت و مقاومت بالایی نیز برخوردار است.
 • در این مرحله براي انجام پروسه به صورت دقیق تر باید حدود 10 سانتی متر از چسب مذکور را به بیرون پمپاژ کنیم و از آن استفاده نکنیم.
 • بهتر است برای پر کردن حفره و ریختن چسب در آن محل از انتهای حفره شروع کنیم و چسب را داخل آن تزریق کنیم.
 • به هنگام تزریق چسب در حفره باید دقت کنیم که فقط حدود یک‌ سوم حفره با چسب مربوطه پر شود.
 • حال نوبت آن است که میلگرد یا آرماتور را به‌ صورت چرخشی داخل چسب قرار دهیم.
 • در مرحله آخر باید تمام چسب های بیرون ریخته شده و هرگونه آلودگی اطراف حفره را به خوبی پاکسازی کنیم.

اطلاع از قیمت چسب کاشت میلگرد از تهران تخریب.

عوامل مؤثر در قیمت کاشت میلگرد در بتن مسلح و غیر مسلح

عوامل تأثیرگذار بر قیمت کاشت میلگرد در بتن به صورت مسلح و غیر مسلح به عواملی همچون عوامل زیر وابسته است:

 1. عمق کاشت
 2. نوع کاشت
 3. نوع چسب بهره گیری شده
 4. شرایط کاشت
 5. عمق سوراخکاری در بتن

به طور کلی می توان گفت برای تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن و محاسبه هزینه های مربوط به آن لازم است در ابتدا به نحوه انجام فرآیند کاشت توجه داشته باشید. در این صورت متوجه خواهید شد که برای کاشت میلگرد در بتن چه مصالح و به چه مقداری مورد نیاز است. در این بين باید توجه داشته باشید که اگر انجام فرآیند کاشت میلگرد در بتن را به یک کارفرما و کارشناس بسپارید، چه مقدار هزینه برایتان برآورد خواهد شد. تمام این موارد از جمله مواردی هستند که بر روی قیمت کاشت میلگرد در بتن مسلح و غیرمسلح تأثیرگذارند.

در رابطه با برش بتن مسلح بیشتر بدانید.

rebar-in-concrete
ابزارآلات موردنیاز در تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن

همان طوری که گفته شد ابزارآلات مورد استفاده در این فرآیند نیز بر قیمت کاشت میلگرد در بتن تأثیر می گذارد. تعدادی از دستگاه هایی که وجود آن ها در انجام این فرآیند ضروری است، به شرح زیر هستند:

 • دریل یا دستگاهی به نام مغزه گیر جهت ایجاد حفره
 • آرماتور یا بولت برای کاشته شدن و افزایش مقاومت سازه
 • چسب کاشت میلگرد به جهت اتصال میلگردها
 • برس سیمی برای تمیزکاری و از بین بردن چسب های اضافه اطراف حفره ها
 • جاروبرقی مخصوص یا دمنده به جهت از بین بردن گرد و غبار اطراف حفره ها
 • تجهیزات ایمنی برای انجام فرآیند کاشت با دقت بالاتر و ایمن تر

تاکنون متوجه این موضوع شدید که برای کاشت میلگرد در بتن چه مصالحی موردنیاز است. تک تک این مصالح بر روی قیمت کاشت میلگرد در بتن اثرگذار است.

کنترل کیفی در فرآیند کاشت آرماتور یا میلگرد

پس از انجام فرآیند آرماتوربندی بهتر است آزمایشات لازم ب جهت بررسی و تست از نظر کیفیت سازه بر روی آن انجام شود. آزمایش pull off یکی از بهترین آزمایش های کنترل کیفیت است که به افراد کمک می کند تا جهت مطلوب یا نامطلوب بودن کاشت میلگرد در سازه نظر بدهند. در حقیقت به کمک این آزمایش می توان متوجه شد که فرآیند آرماتوربندی و کاشت میلگرد یا آرماتور به طور دقیق انجام گرفته است یا خیر؟
پس از انجام این آزمایش ممکن است یک نتیجه از بین نتایجی که در ادامه به شما می گوییم برایتان رخ دهد:

 1. در صورتی که میلگرد با صورت جاری و بریده شده درآید یعنی فرآیند کاشت میلگرد به بهترین نحو ممکن انجام گرفته است و هیچ خطری سازه و افراد را تهدید نمی کند.
 2. در صورتی که میلگرد به صورت قلوه‌ کن درآید و بتن اطراف آن تخریب شود باید بدانید که بتن مقاومت چندانی ندارد و احتمالاً عمق کاشت کمتر از حد استاندارد بوده است.
 3. گاهی اوقات دیده مي شود که میلگرد از داخل حفره بیرون مي آيد که این‌ موضوع می تواند به دلیل نامطلوب بودن چسب تزریقی رخ دهد.
 4. جالب است بدانید عدم تمیزکاری حفره یا تمیزکاری نادرست آن و وجود گرد و غبار در اطراف حفره کاشت، همچنین وجود رطوبت در حفره و... می توانند سبب بیرون آمدن میلگرد از سوراخ شود و فرآیند کاشت نامطلوبی را ارائه دهد.

rebar-in-concrete

ملاحظات لازم در جهت تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن

خوب است بدانید علاوه بر موارد مذکور که در تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن گفته شد عوامل دیگری نيز وجود دارند که تأثیر مستقیم بر روی قیمت کاشت میلگرد در بتن دارند.
خوب است بدانید در فرآیند کاشت آرماتور و میلگرد در بتن تمام هزینه های مربوط به شابلن ‌زنی بر روی پلیت ها، پانچ، سوراخکاری و ایجاد حفره و همچنین نصب پلیت به طور جداگانه محاسبه می گردد.
برای انجام فرآیند آرماتوربندی نیاز به داربست، برق و آب هست که تمامی آن ها باید توسط کارفرمای پروژه تأمین گردد، در نتیجه هزینه آن نیز می تواند بر روی فرآیند کاشت اثرگذار باشد.
لازم است بدانید تمامی هزینه هاي مربوط به رفت و آمد تیم اجرایی کاشت آرماتور نیز بر عهده کارفرما است. به جهت کاهش هزینه هاي ایاب و ذهاب می توان تیم اجرایی را از نزدیک ترین افراد به ساختمان پروژه انتخاب کرد.

قدمت فرآیند کاشت آرماتور یا میلگرد در کشور ما خیلی زیاد نیست و این پروسه در سال های اخیر وارد کشور ما شده است. این فرآیند به دلیل کاربردهای فراوانی که دارد تاکنون توانسته توجه بسیاری از مهندسین ساختمان ها، معماران و کارفرمایان را به خود جلب کند و آنان را تشویق کند که در پروژه های خود از این پروسه بهره گیرند. در اکثر مواقع قیمت کاشت میلگرد در بتن برای کارفرمایان بسیار حائزاهمیت است.
در این زمینه باید بگوییم که به هیچ عنوان برای کاهش قیمت کاشت میلگرد در بتن کیفیت کار را فدای کمیت آن نکنید. در حقیقت شما می توانید با روش های اصولی از هزینه های اضافه این پروسه بکاهید نه با استفاده کردن از چسب ها و مصالح بی کیفیت و ارزان قیمت. همه ما می دانيم که استفاده از مصالح بی کیفیت نه تنها سبب کاهش استحکام بتن می شود، بلکه کاهش استقامت سازه و خطرات جانی افراد را نیز دربردارد. کم نیستند تعداد ساختمان ها و سازه هایی که با مصالح بی کیفیت ساخته شده اند و پس از مدت کوتاهی فرو ریخته اند. با انجام روش های اصولی و استفاده از مواد و متریال مرغوب جان هموطنان خود را از خطرات احتمالی حفظ کنیم.

 

سوالات متداول

قیمت کاشت میلگرد در بتن به عوامل مختلفی همچون: عمق سوراخکاری در بتن، نوع و شرایط کاشت میلگرد، نوع و مقدار چسب مورد استفاده و همچنین مراحل کاشت در تعیین قیمت تاثیرگذار هستند.
دریل یا مغزه گیر، آرماتور یا بولت، چسب کاشت، برس سیم تمیزکاری، دمنده، تجهیزات ایمنی
5/5 - (11 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *