کاشت میلگرد
/ توسط تهران تخریب / بتن / 0 نظر

کاشت میلگرد در بتن و فنداسیون همراه با همه روش ها

روش های کاشت میلگرد

از کاربردی‌ترین و اقتصادی‌‌ترین روش‌های تقویت سازه، میتوان به روش کاشت میلگرد و آرماتور اشاره ای داشت که امکان بازسازی کسری های پروژه و اعمال تغییرات موجود در نقشه‌های اجرائی‌ یا در طرح‌های مقاومت ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از روش های نوین برای پایدار سازی ساختمان های بتنی میباشد .

شماره تماس موبایل تهران تخریب

دلیل نیازمندی سازه ها به کاشت میلگرد

وجود هرگونه نقص و کسری در اجرای نقشه سازه ، شرایط بهره برداری متفاوت و تغییر در نقشه اجرایی همه و همه دلایلی است که یک ساختمان باید کاشت میلگرد در بتن داشته باشد .

کاشت میلگرد در سه روش امکان پذیر است

 • کاشت میلگرد با مواد پایه سیمانی
 • کاشت میلگرد با چسب کاشت اپوکسی
 • کاشت میلگرد با مهار مکانیکی

کاشت میلگرد با  استفاده از مواد پایه سیمانی

شاید در برخی از موارد ریشه‌های ستون تعبیه نشده باشند و یا حتی این اتفاق برای دیوار برشی نیز رخ داده باشد. پس بنابراین برای تعبیه آن ها همانند چیزی که داخل نقشه ذکر شده است، در پروژه های بازسازی ساختمان از روش کاشت میلگرد با  استفاده از مواد پایه سیمانی استفاده می‌شود.

کاشت میلگرد با  استفاده از چسب کاشت اپوکسی

در اجرای این روش رزین اپوکسی ( چسب مخصوص ) جایگزین سیمان میشود. با توجه به این که چسب‌های کاشت اپوکسی بتن چسبندگی زیادی را دارا میباشند ، قطر سوراخ و طول مهاری کوچکتر خواهد شد، پس بنابراین کار سوراخکاری به مراتب راحت تر و سریعتر انجام میشود. اما هزینه این کار نیز نسبت به  مواد پایه سیمانی بالاتر است.

کاشت میلگرد با  استفاده از چسب کاشت اپوکسی

 انواع چسب‌ های کاشت از نظر بسته‌ بندی

چسب های کاشت نیز به لحاظ بسته بندی دارای دو نوع متفاوت می باشد.

 • نوع تزریقی به روش گان
 • نوع بسته بندی حجمی و کیلوگرمی.

در ادامه با ویژگی‌ ها و روش استفاده از چسب برای کاشت میلگرد آشنا خواهید شد.

چسب کاشت میلگرد کارتریجی

چسب کاشت میلگرد کارتریجی به صورت دو جزئی ساخته می‌ شود که جز اول بر پایه رزین اپوکسی، پلی استر و وینیل استر بوده و جز دوم بر پایه پلی آمین است و به عنوان سخت‌ کننده به کار می‌ رود. چسب‌ های کاشت میلگرد کارتریجی در بازار به دو صورت عرضه می‌ شود. حالت اول که به آن دو محوره می‌ گویند به این صورت است که جز دوم که به عنوان سخت‌ کننده به کار می‌ رود، در محفظه کناری چسب عرضه می‌ شود و حالت دوم که به آن تک‌ محوره می‌ گویند به این صورت است که جز دوم در داخل محفظه رزین قرار می‌ گیرد. این دسته از چسب‌ ها در مقایسه با دو مدل دیگر به دلیل راحتی در اجرا و کمتر بودن خطای دستگاهی، پرکاربردتر است.

تماس با تهران تخریب

چسب برای میلگرد فله‌ ای

چسب کاشت فله‌ ای میلگرد عموما به صورت دو جزیی و سه جزیی ساخته می‌ شود که مخلوط سه جزیی آن بر پایه رزین اپوکسی و سخت‌ کننده‌ پلی آمید است. چسب‌ های فله‌ای دارای چسبندگی فوق‌العاده بالایی هستند و در برابر کشش و خمش نیز مقاومت به شدت زیادی از خود نشان می‌ دهند.

چسب کاشت کپسولی میلگرد

چسب‌ های کاشت  کپسولی میلگرد ها به صورت دو جزئی تولید شده و در داخل شیشه‌ های شفاف عرضه می‌ شوند. این دسته از چسب‌ ها از رزین‌ های پلی استر و رزین اپوکسی وینیل استر ساخته می‌ شوند. نحوه کار چسب‌ های کپسولی به این صورت است که پس از آن که جداره شیشه شکست، در مدت زمانی کوتاه چسب داخل شیشه گیرش بسیار بالایی را به وجود می‌ آورد. گفتنی است این چب در برابر محیط‌ های اسیدی و خورنده نیز مقاوم است. خوب است بدانید که برای شکستن چسب کپسولی از بولت مخصوص استفاده می‌ شود.

نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت شیمیایی میلگرد ( چسب کاشت شیمیایی بولت ) در انواع مختلف ئو یا سه جزئی تولید می‌گردند. گاهی این مواد به صورت چسب های کاشت کارتریجی و فله ای هستند و در صورتی هم به صورت جداگانه در داخل کپسول قرار داده می‌شوند. این در حالتی است که خمیر کاشت برای آرماتور در گونه های مختلف با بسته بندی های متفاوت عرضه می‌شود.

برای پر کردن سوراخ و یا ایجاد آن و با استفاده از سیستم های تزریق رزین و چسب کاشت میلگرد، معمولا از یک ابزار تزریق استفاده میشود و سوراخ ایجاد شده با رزین و یا چسب پر می‌شود. دو قسمت اصلی چسب در حین تزریق به صورت خودکار ترکیب می‌شوند . این مواد را  مواد آلی اپوکسی، پلی استر و وینیل استر، سیمانی و ترکیبات آلی تشکیل میدهند .

نحوه استفاده از چسب کاشت میلگرد

قیمت چسب کاشت میلگرد

قیمت چسب کاشت میلگرد بسته به عامل‌ های مختلفی می‌ تواند تغییر کند. خوب است بدانید در بین انواع مختلف چسب‌ های کاشت میلگرد، چسب کارتریجی دارای قیمت بیشتری نسبت به دو نوع چسب دیگر است.

کاشت بولت و فنداسیون

کاشت بولت و فنداسیون با استفاده از مواد اپوکسی دارای مراحل متفاوتی است که شامل موارد زیر میباشد

 • سوراخ کاری بتن به وسیله دستگاه کرگیری
 • شستشو و تمیزکاری داخل سوراخ
 • تزریق و اعمال چسب به وسیله

اکثریت بولت های کاشت شده به این روش بسته به میزان و مقدار چسب، بعد  از گذشت 48 ساعت از زمان اجرا قابل بهره برداری هستند. مراحل اجرای کاشت میلگرد در این روش عموماً به صورت زیر است:

 • ابعاد سوراخ برای استقرار آرماتور و یا میلگرد محاسبه دقیق شود
 • با ابزار مناسب سوراخ مورد نیاز ایجاد شود
 • با استفاده از دستگاه مکنده گرد و غبار ناشی از حفاری تمیز شود
 • درون نازل اجزا چسب کاشت میلگرد ترکیب شوند
 • تا میزان دو سوم حجم حفره چسب کاشت تزریق در آرماتور شود
 • داخل سوراخ کاشت بولت و فنداسیون رول بولت به صورت چرخشی نصب شود

قیمت چسب کاشت میلگرد

کاشت میلگرد به کمک مهار مکانیکی

این روش نیز همانند روش‌هایی که در بالا توضیح داده شد در ابتدا سوراخی به قطر حدود دو میلیمتر بزرگتر از قطر آرماتور در بتن ایجاد می‌گردد، سپس میلگرد را با مهار مکانیکی داخل سوراخ میگذارند. این نوع از آرماتور در قسمت انتهایی خود پره‌های مخصوصی دارد که با چرخاندن پیچ آن که اتفاقا در بالای آرماتور قرار دارد، باز می‌شوند و به جدار سوراخ کاملا می‌چسبند. آرماتور تا حدی سفت میشود تا پره‌ها تا جایی که ممکن است به دیوار بچسبند.

در این روش هم طول مهار کوتاه است. این روش پیچ متناسب برای بارهای دینامیکی نیستند، چون پره‌ها می‌توانند بتن محیطی خود را خرد نمایند. ولی ببا این حال در کارهای استاتیکی جزء روش های کاشت بولت و آرماتور بسیار عالی و معقول هستند. هر نوع آرماتور مکانیکی بر حسب قطر و مقاومت میلگرد دارای نیروی برشی و کششی مجاز می‌باشد که توسط کارخانه سازنده ارائه می‌گردد.

روش انجام کنترل کیفیت عملیات کاشت میلگرد در بتن‌

آزمایش مقاومت کششی (Pull Off) برای چک کردن کیفیت کاشت و به منظور بررسی میزان گیرداری آرماتور در بتن‌ استفاده می شود. نتیجه این آزمایش می‌تواند منجر به جاری شدن آرماتور‌، برآمدن آرماتور و یا قلوه کن شدن بتن گردد. بدیهی است بهترین نتیجه گزینه نخست یعنی جاری شدن میلگرد است.

تماس با سایت تهران تخریب

قیمت کاشت میلگرد در بتن

قیمت کاشت میلگرد در بتن بسته به عوامل مختلفی است که در ادامه برخی از این عوامل معرفی شده است.

● یکی از مهم‌ ترین عوامل در تعیین قیمت کاشت میلگرد در بتن، عمق سوراخ کاری به وجود آمده در بتن است.
● مراحل کاشت میلگرد در بتن از دیگر عواملی است که قیمت کاشت میلگرد در ستون و فونداسیون را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
● نوع و مقدار چسب مورد استفاده از دیگر عواملی است که تاثیر به‌سزایی در برآورد قیمت کاشت میلگرد در بتن دارد، زیرا هر کدام از چسب‌ ها دارای مواد مختلف بوده و قیمت متفاوتی نیز دارند. همچنین هر چه چسب بیشتری نیاز باشد، به طور قطع قیمت افزایش خواهد یافت.
● انتخاب یکی از روش‌ های کاشت میلگرد در ستون و بتن نیز در برآورد قیمت از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا ابزارهای مورد استفاده برای هر روش متفاوت از روش دیگر است.
● شرایط کاشت میلگرد و بولت از دیگر مواردی است که در قیمت نهایی کاشت میلگرد در بتن موثر است زیرا متناسب با ساختمان، شرایط متفاوت خواهد شد.

نتیجه گیری

کاشت میلگرد از روش های تقویت سازه میباشد . این روش بسیار معقول و اقصادی است که در این روش امکان جبران کمبود و کسری های پروژه وجود دارد . وجود هرگونه نقص و کسری در اجرای نقشه سازه و برای برخورداری از شرایط بهره برداری متفاوت میتوان کاشت میلگرد انجام داد. کاشت میلگرد در تهران تخریب به سه روش انجام میذیرد که در بالا کاملا و مفصل توضیح داده شده اند .کاشت میلگرد با مواد پایه سیمانی، کاشت میلگرد با چسب کاشت اپوکسی، کاشت میلگرد  با مهار مکانیکی .

قیمت کاشت میلگرد در بتن

سوالات متداول کاشت میگرد در بتن

هدف از کاشت میلگرد چیست؟

هدف اصلی از کاشت میلگرد افزایش مقاومت، تغییر نقشه، جبران اشتباهات در زمان طراحی و اجرای سازه‌ های بتنی و… است.

آیا محاسبه کاشت میلگرد ضروری است؟

بله، چرا که در غیر این صورت عمق کاشت، نوع چسب، نحوه قرار دادن، زاویه نهایی و… را نمی توانی به درستی پیدا کنیم و نتیجه نهایی نامناسب خواهد بود.

روند محاسبه کاشت میلگرد چطور انجام می شود؟

روند این کار به دو صورت دستی (با استفاده از فرمول‌ های موجود) و با استفاده از نرم افزار امکان پذیر است.

بهترین روش انجام محاسبات کاشت میلگرد چیست؟

بهترین روش استفاده از تجربه و تخصص افرادی است که در این زمینه اطلاعات کافی دارند و با فرمول‌ ها و سایر پارامترهای مهم برای محاسبات آشنا هستند.

ساده ترین روش انجام محاسبات کاشت میلگرد چیست؟

استفاده از نرم افزار REBAR قطعا راه حل بسیار ساده ای است که می‌ توانید ورودی‌ های خود را در اختیار آن قرار دهید و نتیجه نهایی محاسبات را دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه کاشت بولت و کاشت میلگرد تماس بگیرید 09120929441

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.