تخریب کننده بتن
/ توسط تهران تخریب / بتنتخریب / 0 نظر

تخریب کننده بتن (کتراک) و مواد شیمیایی

برای تخریب یک قطعه نسبتاً بزرگ از جنس سنگ یا بتن معمولاً باید مواد منفجره کار گذاشت که علاوه بر سر و صدای زیادی که تولید می‌کند، خطراتی را نیز برای انسان و محیط به همراه دارد همچنین گاهی اوقات به دلیل شرایط خاص موجود محیطی و یا قرار داشتن مقطع بتنی در یک واحد مسکونی و یا حتی در اطراف آن، استفاده از این مواد و انفجار در آن محیط غیر ممکن است. پس باید چه‌کار کرد؟ چگونه باید این قطعه‌ی بتنی یا سنگی زائد را از بین برد؟ یک روش امن برای این شرایط وجود دارد و آن استفاده از پودر تخریب کننده یا کتراک است.

کتراک ماده ایست جهت تخریب مقاطع بتنی و سنگی که به روش انبساطی فرمولاسیون و تولید شده است. درواقع کتراک نیرویی کششی در دیواره‌های چال ایجاد کرده و باعث تخریب آن می‌گردد.

کتراک ماده‌ای بی‌خطر و بی‌صداست و عملکردی مبنی بر نیروی حاصل از افزایش حجم آن است و با انبساط خود موجبات تخریب بتن‌ های مسلح، غیر مسلح و انواع سنگ‌ها محیا می‌کند. در هنگام تخریب هیچ‌گونه لرزش، صدا موج انفجار یا دوده و گردوغباری ایجاد نمی‌کند. این ماده موجب ایجاد ترک در سنگ و بتن شده و این‌گونه موجب خرد شدن و جدا شدن بتن یا سنگ از یکدیگر می‌گردد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتراک نسبت به مواد تخریب کننده منفجره نگهداری آسان این مواد است. حمل و استفاده از مواد منفجره بسیار خطرناک است، اما کتراک در کیسه‌های دربسته به‌راحتی در محیط‌های سرپوشیده قابل نگهداری است و هیچ خطری چه در هنگام اجرا و چه در زمان نگهداری وجود ندارد.

شیوه عملکرد تخریب کننده بتن

کتراک معمولاً پس از مخلوط شدن با آب به‌صورت مایع تخریب کننده بتن درآمده و داخل سوراخ‌هایی که با دریل ایجاد شده است ریخته می‌شود. پس از مدت کوتاهی ملات ریخته شده انبساط یافته و با فشارهایی که وارد می‌کند باعث ایجاد ترک‌هایی در بتن یا سنگ می‌شود. این ترک‌ها در نتیجه منجر به گسستگی و تخریب سطح و قطعه مورد نظر خواهند داشت.

اما چگونه و به چه میزان باید از کتراک استفاده کرد؟ میزان مصرف تخریب کننده بتن به فاصله‌ی بین چال‌ها و قطرشان وابسته است. در زیر جدولی از میزان تقریبی استفاده از کتراک با توجه به قطر حفره‌هایی با عمق 1 متر آورده شده است.

قطر چال

3638404244464850
مقدار مصرف

1/7

1/9
2/1
2/3
2/5
2/8
3
3/2
تخریب بتن

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.