سوراخ کردن بتن
/ توسط تهران تخریب / ابزار ها / 0 نظر

چطور می‌توان سازه‌های بتنی را سوراخ کرد؟

روش های مختلفی برای سوراخ کردن سازه های بتنی وجود دارد. همچنین اینکار ابزارهای مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال ابزار هیلتی یکی از روش های سوراخ کردن بتن است که در مجموعه تهران تخریب اجاره هیلتی بنزینی ، هیلتی برقی، شارژی و بادی را میتوانید با ارسال فوری یک ساعته دریافت کنید.

مراحل و چگونگی سوراخ کردن بتن

 1. برای اینکه بدانیم چگونه بتن را سوراخ کنیم باید مراحلی را طی نماییم. حفاری و سوراخ کردن سازه های بتنی به ابزار های مخصوص و خاصی نیاز دارد که قدرت و سرعت در چکش کاری و اکثریت نفوذ در عمق از موارد مهمی است که در زمان انتخاب دستگاه های مخصوص باید مد نظر قرار داد و با دقت بررسی نمود.
 2. اگر از افرادی هستید که در خصوص کار با این ابزار اطلاعات کافی ندارید و تجربه کار با این دستگاه ها را نیز ندارید لازم است راهنمای استفاده از هر دستگاه را به صورت دقیق مطالعه نمایید. راهنما ها معمولا توضیحاتی در خصوص طرقه روشن و خاموش کردن و نگه داشتن دستگاه را توضیح می دهند. اگر با وجود مطالعه توضیحات راهنما باز هم تسلط کافی در کار با دستگاه را ندارید بهتر است این کار را به متخصص واگذار نمایید.
 3. از جمله کارهایی که باید در ابتدای سوراخ کردن سطح مورد نظر باید در مورد توجه قرار گیرد. کنترل عمقی است که باید سوراخ شود. اگر از دستگاه هایی استفاده می نمایید که عمق را تخمین می زند ابتدا تنظیمات آن را به درستی تعیین نمایید اگر دستگاه حفاری شما این قابلیت را ندارد لازم است عمق مورد نظر را با وسیله ای علامت بزنید.
 4. در دست گرفت و داشت تسلط کامل روی دستگاه نیز از موارد بسیار مهم است که بسته به مدل دستگاه متفاوت است و از طریق راهنمای آن میتوانید نحوه در دست گرفت دستگاه را متوجه شوید.
 5. علامتی بر روی سطحی که میخواهید سوراخ کنید بزنید، مته دستگاه را روی آن نقطه قرار دهید و با مختصر فشاری دستگاه را روی علامت ثابت نگه دارید.
 6. دقت داشته باشید حفاری ابتدایی باید با سرعت کم انجام شود تا سوراخ کوچکی ایجاد شود و مته در حفره قرار گیرد.
 7. حفاری اصلی زمانی شروع می گردد که سرعت مته زیاد باشد و فشاری که با دست روی ستگاه وارد می کید نیز زیاد باشد.اگر فرایند عملیات سوراخکاری شما طولانی شد تا خنک شدن دستگاه عملیات حفاری را متوقف کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه از سوراخ کردن انواع بتن، باید تعیین کنید که چه نوع مته‌ مخصوص بتن برای این کار مناسب است. زیرا استفاده از ابزارهای مناسب، در زمان و هزینه شما صرفه جویی می‌کند.
شما جزو کدام دسته هستید؟ آیا شما یک تازه کار، یک مهندس با تجربه، یا یک پیمانکار هستید؟ مشخص بودن این موضوع به انتخاب شما برای تکمیل پروژه کمک می‌کند. اجاره ابزار با ارسال فوری فقط در تهران تخریب.
برای اطمینان از اینکه همه چیز به خوبی پیش می‌رود، به این سه پیش نیاز برای موفقیت در سوراخ کردن بتن توجه کنید:

 • جزئیات مناسب
 • آماده سازی مناسب
 • پیروی از تکنیک های اساسی

پیشنهاد تهران تخریب: برش بتن با کاتر

انواع روش سوراخ کاری بتن

انواع روش سوراخ کاری بتن

اگر می‌خواهید یک سوراخ گرد کامل در یک جسم بتنی افقی یا عمودی داشته باشید، در این صورت باید حفاری هسته‌ای داشته باشید. حفاری هسته فرآیندی است که در آن از مته‌های هسته‌ای برای سوراخ کردن در هر سطحی از بتن استفاده می‌شود.
روش‌ها و ابزارهای مختلفی برای حفاری بتن استفاده می‌شود.
سطوح بتنی سخت بوده و حفاری در آن‌ها نیاز به نیرو دارد. با این حال، ایجاد سوراخ‌های کامل روی سطح بتن سخت‌تر است، به شرطی که از روش صحیح پیروی کنید. اینجاست که حفاری هسته‌ای می‌تواند کمک کند.
حفاری برای راه اندازی تاسیسات گرمایشی، لوله کشی، خطوط برق و بسیاری موارد دیگر مورد نیاز است. تکنیک‌های حفاری هسته‌ای برای ایجاد سوراخ‌ها در اندازه‌های مختلف در دیوارهای بتنی ساختمان‌ها بنا به نیاز استفاده می‌شود.
نصب خطوط تلفن، لوله‌های آب و‌‌‌… به مقدار زیادی حفاری هسته‌ای نیاز دارند. به همین دلیل است که کارگران ساختمانی به بهترین ابزار و تجهیزات برای سوراخ کردن بتن نیاز دارند تا حفره هایی با قطر 1-2 متر برای پیشرفت کار ایجاد کنند.

ابزارهای لازم برای سوراخ کردن بتن

در عملیات سوراخ کردن بتن با چه نوع ابزاری کار می‌کنید؟ ویژگی‌های آن چیست؟ پاسخ به این سوالات به شما در انتخاب ابزار و تکنیک‌هایی که برای به دست آوردن نتیجه خوب نیاز دارید کمک می‌کند.
بهترین ابزار مته‌های مخصوص بتن هستند. مته‌ها و نوع بتنی که قصد سوراخ کردن آن را دارید، بسیار مهم است، ابزارها مانند:
ماشین مته
انواع مختلفی از دستگاه‌های مته برای سوراخ کردن بتن وجود دارد. شما می‌توانید آن‌ها را اجاره و یا خریداری کنید. مته‌های دستی اجازه ایجاد سوراخ‌هایی را می‌دهند که تا قطر 3 اینچ هستند. با این حال، برای انجام موفقیت آمیز کرگیری بتن، باید سوراخی با قطر حداقل 3.7 اینچ ایجاد کنید.

اتصال پایه مناسب
بر اساس جایی که باید سوراخ کنید، پایه‌های خاصی مورد نیاز است. به عنوان مثال، برای انجام آن بر روی دال‌هایی که دارای سطوح صاف هستند، فقط از پایه‌های خلا استفاده کنید که از قدرت مکش برای چسباندن آن به کف استفاده می‌کنند.

انواع مته بتن

دریل‌های هسته‌ای به دو نوع ضربه‌ای و غیر ضربه‌ای تقسیم می‌شوند. دریل‌های ضربه ای دارای دو نوع فرعی هستند مانند دریل چکشی و چکش چرخشی.
مته چکشی ابزار کوچکی است که مجهز به مته‌ای است که بتن سوراخ می‌کند. مته چکشی دارای یک سیستم جغجغه‌ای شیبدار با ارتعاش یا لرزش با سرعت بالا است.
مته‌های معمولی برای سوراخ کردن بتن نیستند زیرا در شرایط ضربه‌های مکرر به راحتی شکسته می‌شوند.
اگرچه مته‌های چرخشی شبیه مته‌های چکشی هستند، اما کارایی بیشتری دارند. یک مته چرخشی می‌تواند تا قطر 100 میلی متر سوراخ کند، اما یک مته چکشی در مقایسه با مته چرخشی فقط تا 12 میلی متر را می‌تواند سوراخ کند.
اگر می‌خواهید سوراخ‌های بزرگ‌تری (تا 250 میلی‌متر)ایجاد کنید، به یک مته بدون ضربه نیاز دارید.

استفاده از بهترین بتن کن ها در تهران تخریب

تجهیزات سوراخ کردن بتن Core Drilling چیست؟

این نوع روشی است که برای سوراخ کردن بتن و انواع سازه‌های بتنی در استفاده می‌شود. یکی از بهترین روش‌ها برای حفاری سوراخ است. برخلاف روش‌های دیگر، این کار را می‌توان بدون آسیب رساندن به سطح کار انجام داد.
مته هسته دستگاهی است که وظیفه کندن سازه‌های بتنی را بر عهده دارد. انواع اصلی مته‌های مورد استفاده برای این نوع مشاغل از فولاد ساخته می‌شوند.

پیشنهاد تهران تخریب: کرگیری چیست و چه کاربردی دارد؟

نکات مهم قبل از شروع کار با سازه های بتنی

 • همیشه از محافظ چشم و گوش و برای سوراخ کردن خشک از ماسک تنفسی استفاده کنید. استفاده از PAPR (ماسک تنفسی تصفیه کننده هوا) را در نظر بگیرید.
 • استفاده بی دقت یا نادرست از مته های هسته‌ای می تواند باعث آسیب فردی شود.
 • در صورت مشکوک شدن به آسیب دیدگی از هیچ ابزاری استفاده نکنید.
 • یک کپسول آتش نشانی و جعبه کمک‌های اولیه در نزدیکی خود داشته باشید.
 • قبل از انجام هرگونه عملیات برش، وضعیت دستگاه را بررسی کنید.
 • اتصال محکم به محور مته را بررسی کنید.
 • تمام سیم‌ها و دوشاخه‌های برق (در صورت وجود) را بررسی کنید و از آن‌ها در برابر آب محافظت کنید.
 • اگر در حال حفاری خشک هستید، همیشه متوجه خطر تنفس در گرد و غبار باشید.
 • از ماسک تنفسی PAPR (ماسک تنفسی تصفیه کننده هوا) استفاده کنید.
 • اگر دریل هیلتی بادی استفاده می کنید، مطمئن شوید که کمپرسور هوا دارای فشار کافی است. فشار کمپرسور هوا باید حداقل 60 psi باشد.
 • اگر از دریل هیلتی برقی استفاده می کنید، مطمئن شوید که سیم برق در وضعیت خوبی قرار دارد و هیچ آسیبی ندیده است.
 • اگر سوراخی بزرگ ایجاد می کنید، ممکن است لازم باشد از چند سوراخ کوچکتر استفاده کنید.
 • پس از اتمام سوراخ کردن، مته را از دریل جدا کنید و آن را تمیز کنید.

اشتباهاتی که نباید در سوراخ کردن بتن انجام دهید

یک گودی ایجاد کنید
هنگامی که در حال سوراخ کردن هستید، دستگاه مستعد پرت شدن است. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، می‌تواند به سطحی که روی آن کار می‌کنید آسیب برساند یا آن را کثیف کند. خوشبختانه یک راه آسان برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد، به سادگی قبل از سوراخ کردن کرگیری بتن را انجام دهید. فقط جایی را که می‌خواهید سوراخ کنید علامت بزنید، سپس از پانچ مرکزی برای ایجاد گودی کوچک استفاده کنید.
از چشمان خود محافظت کنید
قبل از اینکه دستگاه مته مخصوص بتن را بردارید و شروع به کار کنید، باید از چشمان خود در برابر هرگونه ذرات در حال پریدن محافظت کنید. این موضوع یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که افراد هنگام استفاده از ابزار حفاری مرتکب می‌شوند و می تواند منجر به آسیب جدی به چشم شود.
تنها چیزی که برای آسیب دیدگی چشم لازم است فقط یک قطعه فلز ریز است که به چشم شما برخورد کند، بنابراین باید قبل از سوراخ کردن، از عینک ایمنی استفاده کنید.

سوراخ کردن بتن یکی از آزمایش‌های مورد استفاده پس از محکم شدن بتن است. به کمک سوراخ کردن بتن می‌‌توان مقاومت فشاری بتن در سازه را اندازه گیری کنید. مهم‌ ترین قسمت در انجام آزمایش سوراخ بتن، مغزه گیری نمونه‌‌ها است که توسط دستگاه کرگیری انجام می‌‌شود و بسیار هزینه‌ بر است.

تهران تخریب بزرگترین مجموعه اجاره ابزار در تهران با ارسال فوری

4.7/5 - (4 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *