برش بتن با کاتر یعنی اینکه بتن را با دستگاه مخصوصی به نام کاتر تراش دهیم یا بر روی آن حفره ایجاد کنیم. برش بتن با دستگاه کاتر یکی از روش های معمول در برش دهی بتن ها و برداشتن قسمتی از آن محسوب می شود؛ اما به چه دلیل برش بتن با دستگاه کاتر انجام می گیرد یا به عبارت ساده تر به چه دلیل بتن را برش می دهند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که یکی از اصلی ترین دلایل برش بتن با استفاده از کاتر یا هر دستگاه دیگری این است که گاهی در پروژه های عمرانی لازم است تغییراتی در سازه و معماری ایجاد شود، به همین دلیل سعی بر تراشیدن یا برش بتن دارند.

 

برش بتن با کاتر

 

برش بتن با کاتر

برش بتن با کاتر یکی از متداول ترین روش ها جهت برش دهی بتن ها به شمار می رود. در برش بتن با دستگاه کاتر از دستگاه های كاتر که به صورت برقی و دیزلی و... هستند، استفاده می شود. این دستگاه ها سبب می شوند شيارهايي به صورت خطوط مستقيم بر روی بتن ايجاد گردد. بسیاری از دستگاه های کاتر را می توان در بازار با توان های مختلفی پیدا کرد که هر یک از آن ها به منظور انجام کار خاصی تولید شده اند.

لازم به ذکر است که‌ برای برش بتن لازم نیست حتماً از دستگاه کاتر استفاده کنید؛ اما خوب است بدانید که این روش از دقت بالاتری برخوردار بوده و در نتیجه خروجی کار شما بهتر و ایده آل تر خواهد بود. برای اینکار می توان از بین دستگاه های مختلف هر یک را که تمایل دارید انتخاب کنید و فرآیند برش کاری را بر روی مقطع موردنظرتان اعمال کنید.

 

 

مزایای استفاده از برش بتن با دستگاه کاتر

 •  به جهت انجام پروژه های مهم عمرانی از مزیت های بسیاری نیز برخوردار هستند.
 • با برش بتن با دستگاه کاتر دیگر هیچ آسیبی به قطعات بتنی و سایر سازه ها وارد نمی شود و به راحت ترین شکل ممکن انجام می گیرد.
 • دیگر لازم نیست نگران محدوده های اطراف کار باشید؛ زیرا برش بتن با دستگاه کاتر با ظرافت بسیار بالایی انجام می گیرد.
 • به شما کمک می کند که فرآیند برش کاری را با سرعت بالاتری انجام دهید.
 • در برش بتن با دستگاه کاتر دیگر خبری از سروصدای زیاد و ایجاد آلودگی صوتی در محیط نمی باشد.

روش استفاده از برش بتن با کاتر

برای کار کردن با دستگاه برش لازم است نحوه کار با دستگاه را به صورت اصولی فرا گیرید تا خروجی کارتان مطلوب گردد. بدین منظور لازم است طبق اصول زیر عمل کنید:

 • مرحله اول: چک کردن سوخت و روغن

در مرحله اول باید بگوییم که اگر دستگاه شما به کمک سوخت مشخصی روشن می شود حتماً قبل از شروع کار سوخت آن را چه بنزین باشد، چه گازوئیل و چه سوخت دیگری چک کنید تا به اندازه کافی سوخت داشته باشد و در اواسط کار شما و فرآیند برش کاری را نیمه رها نکند. در این بين باید بگوییم که هر چه دستگاه شما استاندارد و باکیفیت تر باشد قطعاً از استهلاک کمتری برخوردار است و در نتیجه مصرف سوخت آن نیز به شدت کمتر از سایر دستگاه ها خواهد بود.

 • مرحله دوم: جایگذاری تیغه

در این مرحله در صورتی که از قبل تیغه دیگری جایگذاری شده بود، لازم است قاب تیغه دستگاه را باز کنید و تیغه برش بتن با کاتر را بر روی دستگاه قرار دهید.

 • مرحله سوم: بررسی تسمه کاتر

در مرحله سوم لازم است تسمه ها را با انگشتان سبابه و شصت بگیرید و فشار دهید تا از شل بودن یا سفتی بیش از حد آن ها مطلع شوید.

 • مرحله چهارم: بررسی مخزن آب

قبل از اینکه عملیات برش بتن با استفاده از کاتر را آغاز کنید حتماً از وجود آب به میزان کافی در مخزن دستگاه کاتر مطمئن شوید.

 • مرحله پنجم: قرارگیری خط نشان در راستای تیغه برش کاتر

قبل از انجام فرآیند برش با دستگاه کاتر حتماً خط نشان را مماس بر تیغه برش قرار دهید. با انجام این کار اپراتور به راحتی مسیر برش را پیدا می کند و فرآیند برش کاری با دقت بیشتری انجام می گیرد.

برای اطلاع از چگونگی برش بتن با سیم برش و قیمت برش بتن با سیم برش در سایت تهران تخریب کلیک کنید.

 

قیمت برش بتن با کاتر

تنظیم ارتفاع دستگاه

پس از آن که مشخص شد بر روی بتن موردنظر چه میزان برش و با چه عمقی باید انجام شود، ارتفاع دستگاه را متناسب با عمق آن تنظیم می کنیم و سپس دستگاه را به جهت انجام برش بتن با دستگاه کاتر روشن می کنیم.

انواع دستگاه برش بتن با کاتر

این روش، روشی بسیار کاربردی جهت تسریع روند برش کاری می باشد. دستگاه برش بتن با استفاده از کاتر انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 • برش بتن با کاتر دیزلی

دستگاه دیزلی یکی از انواع دستگاه های برش بتن محسوب می شود. دستگاه های دیزلی معمولاً صدای زیادی دارند که همین امر موجب نارضایتی افراد شده است؛ اما هرچه از قدرت فوق العاده این دستگاه بگوییم کم است. در واقع در کنار آلودگی صوتی که ایجاد می کند برای پروژه های بزرگ بسیار مناسب است.

 • برش بتن با دستگاه کاتر برقی

همان طوری که از نام این دستگاه مشخص است نیروی آن توسط برق تک و سه فاز تأمین می گردد. البته به همین دلیل ایمنی این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها پایین تر است.

 • برش بتن با کاتر بنزینی

کاتر بنزینی نوع دیگری از دستگاه های برش بتن با کاتر محسوب می شود. از آنجایی که سوخت بنزین تامین کننده نیروی آن است و این سوخت همیشه و همه جا در دسترس بوده، این دستگاه مورد پسند و استفاده کاربران قرار گرفته است.

 • برش بتن با دستگاه کاتر تراکتوری

شاید برایتان جالب باشد که در این مدل باید برای برش، دستگاه را به تراکتور متصل کنیم. در حقیقت نیروی مورد نیاز دستگاه توسط گیربکس ماشین تأمین می گردد. البته در نظر داشته باشید که برای تأمین نیرو، دستگاه تنها به تراکتور رومانی متصل می شود.

 

دستگاه برش بتن با کاتر

 

تفاوت دستگاه برش بتن با کاتر و دیگر دستگاه های برش بتن

برش بتن علاوه بر دستگاه کاتر به روش های مختلف دیگری نیز انجام می شود.

 1. برش بتن با دستگاه کاتر
 2. برش بتن با دستگاه واترجت
 3. برش بتن به کمک سیم
 4. برش بتن با کرگیری

در ادامه درباره تفاوت های این روش ها توضیح مختصری برای شما عزیزان می دهیم.

برش بتن با کاتر

در ابتدای مقاله به اندازه کافی درباره برش بتن با دستگاه کاتر صحبت شد؛ اما برای برش بتن با دستگاه کاتر باید با سه کاربرد متنوع و مختلف آن آشنا شوید. در حقیقت فرآیند کار با دستگاه کاتر با تعویض تیغه ها نیز عوض می شود. برش آسفالت، برشت بتن آرمه و برش بتن با کاتر انجام می گیرد.

برش بتن با واترجت

همان طوری که از نام این دستگاه مشخص است به کمک فشار زیاد آب و در سریع ترین زمان ممکن می توان بتن را برش داد و آن را به شکل دلخواه درآورد.

برش بتن با سیم

در این روش به جای تیغه های دستگاه جهت انجام برش کاری از سیم های الماسه استفاده می شود. به همین منظور سرعت فرآیند برش بتن افزایش می یابد.

برش بتن به روش کرگیری

معمولاً زمانی که نتوان از تجهیزات برشکاری نظیر برش بتن با کاتر بهره برد از روش کرگیری استفاده می شود. در این روش بر روی بتن کارهایی پیوسته ایجاد می شود تا در نهایت به شکل دلخواهمان نزدیک شویم.

برش بتن با دستگاه کاتر در تهران

با توجه به اینکه پروژه‌های بسیاری در تهران ساخته می‌شود، برش بتن به دلایل مختلف، بیشتر انجام می‌شود. بسیاری از شرکت‌های عمرانی در کنار فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، برش بتن را با دستگاه‌های قدرتمند نیز اجرا می‌کنند. برش بتن با دستگاه کاتر یک کار تخصصی است که تنها افراد حرفه‌ای باید آن را انجام دهند، از این رو برای نتیجه موفقیت‌آمیز از افراد مجرب برای برش بتن کمک بگیرید.

قیمت برش بتن با کاتر چقدر است؟

به دلیل اینکه برش بتن یک فرایند پیچیده است، هزینه انجام آن نیز بالا خواهد بود. دستگاه کاتر بتن در انواع مختلفی از جمله لیزری، برقی، بنزینی و تراکتوری وجود دارد که برش با هر یک از این دستگاه‌ها قیمت متفاوتی دارد. اما چند عامل در تعیین قیمت برش بتن با کاتر می‌تواند تاثیرگذار باشد. اگر ضخامت بتن بسیار زیاد باشد، دستگاه باید عمق بیشتری را برش بزند و موجب استهلاک دستگاه می‌شود. همچنین حجم برش در تعیین قیمت موثر است.

 

 

نکات مهم در استفاده از دستگاه کاتر برای برش بتن

یکی از نکات مهم برش بتن با کاتر، در نظر گرفتن زمان مناسب است. زمانی که بتن ریزی انجام می‌شود، بهترین زمان برای برش بتن زمانی است که بتن نیمه خشک است، به این معنا که بتن نه کاملاً شل و نه کاملاً خشک است.

کاترها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. برای انتخاب بهترین کاتر باید عمق بتن را در نظر بگیرید. اگر بتن کم عمق است و برش حدوداً ۱۷ سانتیمتر عمق دارد، باید از کاترهای معمولی استفاده شود. اما اگر عمق بتن زیاد است و برش باید بیشتر از ۱۷ سانتیمتر باشد، باید از کاترهای سایز بزرگ استفاده شود. معمولا کاترها تا سایز ۶۰ سانتی متر تولید می‌شوند.

کاتر باید با سطح بتن هماهنگی داشته باشد. به این معنا که نمی‌توانید از تیغه‌های آسفالت بر برای برش بتن استفاده کنید. به دلیل اینکه تیغه‌های آسفالت بر معمولاً از سختی کمتری برخوردار هستند، زمانی که برش بتن با آن‌ها انجام شود تیغه دچار آسیب خواهد شد. برای برش بتن از تیغه بتن معمولی و برای بتن‌هایی که دارای میلگرد یا آرماتور هستند، باید از تیغه‌های بتن بر مسلح استفاده شود.

هنگام استفاده از دستگاه کاتر، نیروی اضافی به آن وارد نکنید. چرا که فشار بیش از حد باعث ایجاد گرما می‌شود، در نتیجه موتور داغ کرده و ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد.

همان طوری که در متن فوق خواندید جهت انجام فرآیند برش کاری بتن روش های گوناگون و دستگاه های مختلفی وجود دارد؛ اما متداول ترین و کم هزینه ترین روش به برش بتن با استفاده از کاتر تعلق می گیرد. برش بتن با دستگاه کاتر یکی از روش های پرکاربرد در صنایع عمرانی به شمار می رود

 

برای قیمت برش بتن با کاتر همین الان با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

 

سوالات متداول

دستگاه آسفالت بر دیزلی معمولاً در توان‌های مختلف تولید می‌شود که هر یک از این دستگاه‌ها متناسب با نوع پروژه که می‌تواند سنگین و نیمه سنگین باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرچه دستگاه کاتر دیزلی به دلیل صدای زیادی که دارد، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در کنار صدای زیاد قدرت این دستگاه نیز بسیار بالا است. در مقایسه، کاتر آسفالت بر دیزلی نسبت به نوع بنزینی، از قیمت بالاتری برخوردار است. معمولا قیمت کاتر آسفالت بر دیزلی بر اساس برند و توان موتور مشخص می‌شود.
دستگاه کاتر برش بتن به دلیل ساختاری که دارد از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و خرید آن برای همه امکان‌پذیر نیست. اما می‌توانید برای انجام برش بتن با کاتر، این دستگاه را اجاره کنید.مجموعه تهران تخریب، با توجه به پروژه‌های مختلف که طرح ریزی و پیاده‌سازی می‌شوند، انواع دستگاه کاتر را با توان موتوری مختلف ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۲و ۲۸ اسب بخار و در انواع بنزینی، دیزلی و تراکتوری با قیمت بسیار مناسب اجاره می‌دهند.
5/5 - (18 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *