برش بتن با کاتر

برش بتن با کاتر یعنی اینکه بتن را با دستگاه مخصوصی به نام کاتر تراش دهیم یا بر روی آن حفره ایجاد کنیم. برش بتن با دستگاه کاتر یکی از روش های معمول در برش دهی بتن ها و برداشتن قسمتی از آن محسوب می شود؛ اما به چه دلیل برش بتن با کاتر انجام می گیرد یا به عبارت ساده تر به چه دلیل بتن را برش می دهند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که یکی از اصلی ترین دلایل برش بتن با کاتر یا هر دستگاه دیگری این است که گاهی در پروژه های عمرانی لازم است تغییراتی در سازه و معماری ایجاد شود، به همین دلیل سعی بر تراشیدن یا برش بتن دارند.

برای مشاهده دیگر دستگاه های برش بتن جهت اجاره و یا خرید، از سایت تهران تخریب کلیک کنید.

تعریف برش بتن با کاتر

برش بتن با کاتر یکی از متداول ترین روش ها جهت برش دهی بتن ها به شمار می رود. در برش بتن با دستگاه کاتر از دستگاه های كاتر که به صورت برقی و دیزلی و… هستند، استفاده می شود. این دستگاه ها سبب می شوند شيارهايي به صورت خطوط مستقيم بر روی بتن ايجاد گردد. بسیاری از دستگاه های کاتر را می توان در بازار با توان های مختلفی پیدا کرد که هر یک از آن ها به منظور انجام کار خاصی تولید شده اند.

لازم به ذکر است که‌ برای برش بتن لازم نیست حتماً از دستگاه کاتر استفاده کنید؛ اما خوب است بدانید که این روش از دقت بالاتری برخوردار بوده و در نتیجه خروجی کار شما بهتر و ایده آل تر خواهد بود. برای برش بتن با کاتر می توان از بین دستگاه های مختلف هر یک را که تمایل دارید انتخاب کنید و فرآیند برش کاری را بر روی مقطع موردنظرتان اعمال کنید.

اگر در زمان ساخت و ساز به ابزار برش بتن مسلح نیاز دارید برای اطلاع از تعرفه و قیمت برش بتن مسلح از سایت تهران تخریب کلیک کنید.

تعریف برش بتن با کاتر

مزایای استفاده از برش بتن با دو دستگاه کاتر

برش بتن با کاتر به جهت انجام پروژه های مهم عمرانی از مزیت های بسیاری نیز برخوردار هستند.
با برش بتن با دستگاه کاتر دیگر هیچ آسیبی به قطعات بتنی و سایر سازه ها وارد نمی شود و به راحت ترین شکل ممکن انجام می گیرد.
با برش بتن با کاتر دیگر لازم نیست نگران محدوده های اطراف کار باشید؛ زیرا برش بتن با دستگاه کاتر با ظرافت بسیار بالایی انجام می گیرد.
برش بتن با کاتر به شما کمک می کند که فرآیند برش کاری را با سرعت بالاتری انجام دهید.
در برش بتن با دستگاه کاتر دیگر خبری از سروصدای زیاد و ایجاد آلودگی صوتی در محیط نمی باشد.

روش استفاده از برش بتن با کاتر

برای کار کردن با دستگاه برش لازم است نحوه کار با دستگاه را به صورت اصولی فرا گیرید تا خروجی کارتان مطلوب گردد. بدین منظور لازم است طبق اصول زیر عمل کنید:
مرحله اول: چک کردن سوخت و روغن
در مرحله اول باید بگوییم که اگر دستگاه شما به کمک سوخت مشخصی روشن می شود حتماً قبل از شروع کار سوخت آن را چه بنزین باشد، چه گازوئیل و چه سوخت دیگری چک کنید تا به اندازه کافی سوخت داشته باشد و در اواسط کار شما و فرآیند برش کاری را نیمه رها نکند. در این بين باید بگوییم که هر چه دستگاه شما استاندارد و باکیفیت تر باشد قطعاً از استهلاک کمتری برخوردار است و در نتیجه مصرف سوخت آن نیز به شدت کمتر از سایر دستگاه ها خواهد بود.
مرحله دوم: جایگذاری تیغه برش بتن با کاتر
در این مرحله در صورتی که از قبل تیغه دیگری جایگذاری شده بود، لازم است قاب تیغه دستگاه را باز کنید و تیغه برش بتن با کاتر را بر روی دستگاه قرار دهید.
مرحله سوم: بررسی تسمه کاتر
در مرحله سوم لازم است تسمه ها را با انگشتان سبابه و شصت بگیرید و فشار دهید تا از شل بودن یا سفتی بیش از حد آن ها مطلع شوید.
مرحله چهارم: بررسی مخزن آب
قبل از اینکه عملیات برش بتن با کاتر را آغاز کنید حتماً از وجود آب به میزان کافی در مخزن دستگاه کاتر مطمئن شوید.
مرحله پنجم: قرارگیری خط نشان در راستای تیغه برش بتن با کاتر
قبل از انجام فرآیند برش با دستگاه کاتر حتماً خط نشان را مماس بر تیغه برش قرار دهید. با انجام این کار اپراتور به راحتی مسیر برش را پیدا می کند و فرآیند برش کاری با دقت بیشتری انجام می گیرد.

برای اطلاع از چگونگی برش بتن با سیم برش و قیمت برش بتن با سیم برش در سایت تهران تخریب کلیک کنید.

مزایای استفاده از برش بتن با دو دستگاه کاتر

تنظیم ارتفاع دستگاه

پس از آن که مشخص شد بر روی بتن موردنظر چه میزان برش و با چه عمقی باید انجام شود، ارتفاع دستگاه را متناسب با عمق آن تنظیم می کنیم و سپس دستگاه را به جهت انجام برش بتن با دستگاه کاتر روشن می کنیم.

انواع دستگاه برش بتن با کاتر

برش بتن با کاتر روشی بسیار کاربردی جهت تسریع روند برش کاری می باشد. دستگاه برش بتن با کاتر انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

برش بتن با کاتر دیزلی

دستگاه دیزلی یکی از انواع دستگاه های برش بتن محسوب می شود. دستگاه های دیزلی معمولاً صدای زیادی دارند که همین امر موجب نارضایتی افراد شده است؛ اما هرچه از قدرت فوق العاده این دستگاه بگوییم کم است. در واقع در کنار آلودگی صوتی که ایجاد می کند برای پروژه های بزرگ بسیار مناسب است.

برش بتن با دستگاه کاتر برقی

همان طوری که از نام این دستگاه مشخص است نیروی آن توسط برق تک و سه فاز تأمین می گردد. البته به همین دلیل ایمنی این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها پایین تر است.

برش بتن با کاتر بنزینی

کاتر بنزینی نوع دیگری از دستگاه های برش بتن با کاتر محسوب می شود. از آنجایی که سوخت بنزین تامین کننده نیروی آن است و این سوخت همیشه و همه جا در دسترس بوده، این دستگاه مورد پسند و استفاده کاربران قرار گرفته است.

برش بتن با دستگاه کاتر تراکتوری

شاید برایتان جالب باشد که در این مدل باید برای برش بتن با کاتر، دستگاه را به تراکتور متصل کنیم. در حقیقت نیروی مورد نیاز دستگاه توسط گیربکس ماشین تأمین می گردد. البته در نظر داشته باشید که برای تأمین نیرو، دستگاه تنها به تراکتور رومانی متصل می شود.

انواع دستگاه برش بتن با کاتر

تفاوت دستگاه برش بتن با کاتر و دیگر دستگاه های برش بتن

برش بتن علاوه بر دستگاه کاتر به روش های مختلف دیگری نیز انجام می شود.

  1. برش بتن با دستگاه کاتر
  2. برش بتن با دستگاه واترجت
  3. برش بتن به کمک سیم
  4. برش بتن به کرگیری

در ادامه درباره تفاوت های این روش ها توضیح مختصری برای شما عزیزان می دهیم.

برش بتن با کاتر

در ابتدای مقاله به اندازه کافی درباره برش بتن با دستگاه کاتر صحبت شد؛ اما برای برش بتن با دستگاه کاتر باید با سه کاربرد متنوع و مختلف آن آشنا شوید. در حقیقت فرآیند کار با دستگاه کاتر با تعویض تیغه ها نیز عوض می شود. برش آسفالت، برشت بتن آرمه و برش بتن با کاتر انجام می گیرد.

برش بتن با واترجت

همان طوری که از نام این دستگاه مشخص است به کمک فشار زیاد آب و در سریع ترین زمان ممکن می توان بتن را برش داد و آن را به شکل دلخواه درآورد.

برش بتن با سیم

در این روش به جای تیغه های دستگاه جهت انجام برش کاری از سیم های الماسه استفاده می شود. به همین منظور سرعت فرآیند برش بتن افزایش می یابد.

برش بتن به روش کرگیری

معمولاً زمانی که نتوان از تجهیزات برشکاری نظیر برش بتن با کاتر بهره برد از روش کرگیری استفاده می شود. در این روش بر روی بتن کارهایی پیوسته ایجاد می شود تا در نهایت به شکل دلخواهمان نزدیک شویم.

نتیجه گیری

همان طوری که در متن فوق خواندید جهت انجام فرآیند برش کاری بتن روش های گوناگون و دستگاه های مختلفی وجود دارد؛ اما متداول ترین و کم هزینه ترین روش به برش بتن با کاتر تعلق می گیرد. برش بتن با دستگاه کاتر یکی از روش های پرکاربرد در صنایع عمرانی به شمار می رود.

5/5 - (1 امتیاز)