برش بتن با کرگیری در زمان هایی مثل اجرای کار یا زمان بهره برداری، بسته به دلایلی مثل تغییر در نقشه معماری ساختمان یا برای عبور دادن مجاری تاسیساتی مثل داکت ها، کانال ها و لوله ها از روی سقف و یا دیوار های بتنی نیاز باشد که ما بخشی از بتن را تراش دهیم. یا در واقع عملیات برش بتن را انجام دهیم.

ساده تر بخواهیم عملیات برش بتن را توضیح دهیم می‌توان اینگونه گفت که اگر بخواهیم یک قسمت از المان بتن را از توده اصلی بتن (با استفاده کردن از هر روشی) جدا کنیم و در یک مکان مجزا قرار دهیم برش بتن صورت گرفته است. در این مطلب انواع روش های برش بتن مخصوصا کرگیری بتن به تفصیل ذکر شده است.

 

مشاوره رایگان کرگیری برش بتن در تهران

 

 

برش بتن چیست؟

به فرآیندی که بخش هایی از بتن را علامت گذاری می کنیم و سپس با استفاده کردن از دستگاه هایی که به آن ها سگمنت الماسه گفته می شود، برش می دهیم و از سازه اصلی جدا می کنیم؛ برش بتن گفته می شود.

به علامت گذاری هایی که بر روی قسمت های قابل برش بتن قرار می گیرد خط برش یا (Chalk Line) می گویند. زمانی که می خواهیم بتن را برش دهیم در واقع هم بتن و هم آرماتور برش می خورد.

هنگامی از خدمات برش بتن استفاده میکنند که میخواهند بصورت کنترل شده تغییری در قسمتی از  بتن ایجاد نمایند که نسبت به نیاز پروژه این عملیات به روش های مختلفی انجام خواهد شد. برش بتن با روش های نوین جایگزین خوبی برای روش های سنتی تخریب بتن شده است که از مزیت های ان میتوان به کم شدن آلودگی صوتی و عدم آسیب به فندانسیون اشاره کرد

همچنین سرعت بالای انجام کار دلیل خوبی برای انجام این کار با استفاده از روشهای نوین می باشد و دیگر بجای استفاده از پیکور از روش های نوین برش بتن استفاده میشود.

 

برش بتن

 • برش بتن با استفاده از اسپیلیتر

اسپیلیتر بتن ابزاری است که با وارد کردن نیروی معادل 500 بار باعث فروپاشی سنگ و بتن میشود، برای انجام این کار در مرحله اول با استفاده از پرفراتور سوراخی داخل بتن ایجاد میکنند بعد گوه ی جک اسپیلیتر را وارد سوراخ میکنند بعد از لحظاتی با استفاده از نیروی هیدرولیکی که نیروی آن توسط یک یونیت هیدرولیک تامین میشود، سنگ یا بتن مورد نظر را به دو نیم قسمت میکند.

 • برش بتن با کرگیری (Core Drilling)

قبل از توضیح این روش باید بدانید که کرگیری چیست؟ برای برش دادن بتن مسلح به یک ابزار کاربردی و پر قدرت نیاز است تا بتوان محل برش مورد نظر بتن را به راحتی برش داد. بتن ریزی یا برش بتن امروزه با کمک ابزار پیشرفته و تخصصی با توجه به نیازهای مختلف باعث افزایش کاربرد در پروژه های ساختمانی شده است. ماشین آلات دارای هسته های الماسه توانایی برش آرماتورهای مدفون شده در بتن مسلح را دارند، که نفوذ به عمق مورد نظر در بتن را امکان پذیر می کند. هسته های بدست آمده همچنین می توانند برای تحقیق و آزمایش بتن از جمله آزمایش های مقاومت فشاری، خم شدن، مقاومت در برابر کشش، تعیین عمق کربناسیون شدن و غیره استفاده شوند.

از کاربردهای استفاده کردن از دستگاه کرگیری بتن ساختن بازشو در بتن است. که به روش انجام دادن این کار، کرگیری بتن به روش متوالی نیز می گویند. به این معنی است که در راستای مختصات بازشو در نظر گرفته شده برش های متوالی و منظم انجام می شود. دستگاه های کرگیری بتن قطری 200 میلی متری و عمقی 150 سانتی متری دارند.

کاربرد های دیگری که مغزی گیری دارد این است که از آن برای ایجاد حفره برای کاشت میلگرد استفاده می شود. کاشت میلگرد برای پیاده کردن یک هدف مشخص مثل ایجاد کنسول یا اضافه کردن ستون در بتن های مسلح به کار می رود. پس میلگرد های مدفون را نمی توان از طریق دریل برش داد و به همین خاطر بهترین وسیله ای که برای این کار می توان در نظر گرفت استفاده کردن از دستگاه کرگیر است.

برش بتن با کرگیری

 

ویژگی های برش بتن با کرگیری

 • بتن مسلح را می‌توان با عمق و قطر دلخواه برش داد
 • در سطح های عمودی و افقی می‌توان برش بتن را انجام داد
 • می‌توان بتن مسلح را بدون وارد کردن لطمه و ترک سوراخکاری کرد
 • برش بتن با سرعت بالا
 • عملیات برش با کیفیت بالا
 • بدون ایجاد آلودگی صوتی

برای اطلاع از چگونگی وضع قیمت و دریافت بهترین و مناسب تریت قیمت کرگیری بتن در تهران در سایت تهران تخریب کلیک کنید.

 

 • برش بتن با استفاده از کاتر (Cutter Machines)

دستگاه کف بر یا کاتر یکی از پر کاربردترین روش ها برای برش بتن است. این دستگاه ها هم به صورت برقی، دیزلی و هیدرولیکی در دسترس است. کفبر ها با ایجاد کردن شیار هایی در بتن که با استفاده از دیسک های الماسه صورت می گیرد نقشی اساسی را در برش بتن ایفا می کنند. عمق این شیارها بسته به اندازه ای که الماسه ها دارند ممکن است متفاوت باشد که گاها دیده می شود حتی به 50 سانتی متر هم می رسد.

شیارهایی که توسط دستگاه ایجاد می شوند به شکل خط های کاملا مستقیم هستند. از کاربردهای کاتر می توان به برداشتن قسمتهای آسیب دیده کف خیابان و پیاده رو ، ایجاد یک راهرو برای عبور آب و تأسیسات در کف بتونی ، بازکردن حفره های عمیق، برداشتن کامل کف بتونی و ... اشاره کرد. دقت برش بتن به کمک کاتر زیاد است و صفحه برش کاملا صاف و یکنواخت است.

برای اطلاع بیشتر در خصوص برش بتن با کاتر در سایت تهران تخریب کلیک کنید.

 

ویژگی های بتن برش با استفاده از دستگاه کاتر

 • استفاده کردن از این روش کم هزینه تر است
 • تجهیزات و دستگاه های مورد مصرف را با قیمت کمی میتوان تهیه کرد
 • برای برش بتن با جهت و حجمی متوسط، مناسب است
 • سرعت برش با این دستگاه کمتر است

 

 • بتن برش با استفاده کردن از دیواربر یا والسا (Wall Sawing machines)

این دستگاه بر روی سطح های عمودی مثل دیوار نصب می شود. این روش نسبت به سایر روش ها از دقت بالاتری برخوردار است. و بعد از انجام دادن عملیات سطحی صاف را شکل می دهد که این به دلیل استفاده کردن از تیغه است. مزیتی که این روش نسبت به روش سیم الماسه دارد این است که این روش را برای برش دادن سطوحی که قسمت پشتی بتن آزاد نیست؛ استفاده می کنند. اما در زمان برش با محدودیت عمق برش مواجه می شویم. در این روش می‌توان برش هایی را با عمق 45 تا 60 سانتی متر ایجاد کرد که باز هم بستگی به نوع تیغه و قطر آن دارد.

در این روش از دستگاه کرگیر استفاده می کنیم تا محل تلاقی خطوط برش را سوراخ کنیم. این کار برای جلوگیری از پیشروی دستگاه است.

ریل های دستگاه در یک فاصله مشخصی از خطوط برش به بتن متصل می شوند و سپس دستگاه همراه با دیسک الماس بر روی ریل ها سوار می شود. لازم به ذکر است که برای شکاف های عمیق و نیمه عمیق نمی توان کل عمق مورد نظر را در یک مرحله قطع کرد، بنابراین برش در دو یا سه مرحله با افزایش قطر تیغه امکان پذیر است.

 

برش بتن با دیواربر

 

 • برش بتن سیمی یا سیم الماسه (Wire Sawing machines)

برای برش دادن سریع بتن هایی که در ابعاد بزرگ و حجیم هستند، از روش برش بتن با سیم برش استفاده می شود. اینروش برای برش های قالبی هم بسیار کاربرد دارد. این روش یکی از روش های جدید برای برش بتن های مسلح است.

برای تعیین کردن طول سیم برش باید ابعاد بتن را در نظر گرفت. این روش هم نیازمند دستگاه کرگیر یا مغزه گیر است که با استفاده از آن سوراخ هایی در دو طرف بتن ایجاد کرده وسیم الماسه را از داخل آن عبور می دهیم. بعد از این کار دستگاه شروع به کار کرده و چرخیدن سیم الماسه باعث میشود که برش در بین حفره ها انجام شود.

ویژگی های بتن برش با سیم الماسه

 • می توان شکل های مختلف و اندازه های مختلف را ایجاد کرد
 • در سطح ها افقی، عمودی و شیبدار قابل استفاده است
 • آلودگی صوتی ایجاد نمی کند
 • برش ها بصورت پیوسته انجام می شود
 • در زمان و هزینه می‌توان صرفه جویی کرد، از همین رو قیمت کرگیری بتن به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
 • محدودیتی در ابعاد برش ندارید
 • سرعت و دقت بالا

 

اهمیت رعایت نکات ایمنی در زمان کرگیری بتن

بعد از این که با برش انواع بتن روش‌ های آن آشنا شدید، نوبت به شناخت نکات ایمنی در این زمینه می رسد. برای انجام عملیات برش بتن با کرگیری بتن باید حتما سراغ ابزار مناسبی بروید که پاسخگوی نیاز شما هستند. به عنوان مثال از نظر قدرت، عملکرد و ابعاد با نیاز شما سازگاری دارند. البته باید در نظر داشته باشید که روند کرگیری بتن با روش‌ های مختلف، نیازمند رعایت اصول ایمنی متفاوتی است که باید به آن توجه داشته باشید. از همین رو متخصصن ما با ارائه مشاوره رایگان برش بتن با کرگیری، راهکارهای مناسبی در این زمینه به شما ارائه می‌ دهند. باید در نظر داشته باشید که داشتن این اطلاعات اجازه می‌ دهد تا در زمینه اجاره ابزار هوشمندانه تر عمل کنید.

البته این مورد را از یاد نبرید که روش‌ های مختلف برش بتن نکات ایمنی مختلفی دارند که در زمان کار بهتر است آنها را رعایت کنید. به عنوان مثال برش بتن با کاتر قطعا خطرات متفاوتی با روش برش بتن با سیم برش دارد. از همین رو گرفتن مشاوره رایگان برش بتن با کرگیری از تهران تخریب کمک می‌ کند تا روند اجاره ابزار را بهتر طی کنید و از طرفی خطرات احتمالی در زمان کار را به حداقل برسانید.

 

کرگیری بتن

 

خطرات کرگیری بتن

روند برش بتن با کرگیری می‌تواند خطرات مختلفی مانند سقوط، لغزش، سر و صدا، ارتعاش‌ های شدید، برق گرفتگی، سقوط دیوار یا سقف، خراب شدن تیغه در زمان برش بتن با کاتر، برگشت اره یا کاتر، متصاعد شدن گازهای سمی، گرد و غبار و… را در پی داشته باشد. در ضمن به یاد داشته باشید که انواع دستگاه‌ های برش بتن با کرگیری و روش‌ های مختلف مورد استفاده برای این کار مانند برش بتن با سیم برش یا برش بتن با کاتر، به نیروی بسیار زیادی نیاز دارند. از همین رو در صورتی که سیم یا تیغه روی بتن گیر کنند، برای رفع مشکل آنها باید نیروی زیادی به کار ببرید. همین ممکن است آسیب‌ های جدی به فرد استفاده کننده از تجهیزات مختلف برساند.

برای جلوگیری از بروز این خطر‌ها در زمان اجاره ابزار باید سراغ تجهیزات سالم و بدون مشکل بروید و همچنین آموزش‌های لازم برای استفاده از آن را در اختیار فرد استفاده کننده بگذارید تا به این صورت احتمال بروز مشکلات گوناگون به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. مجموعه تهران تخریب می‌ تواند بهترین ابزار کرگیری بتن در تهران را در اختیار شما قرار دهد و در زمان اجاره ابزار اطلاعات و نکات ایمنی را با شما در میان بگذارد.

 

نکات ایمنی در زمان برش بتن با کرگیری

همه استفاده کنندگان از دستگاه برش بتن با سیم برش یا برش بتن با کاتر و… باید در نظر داشته باشند که رعایت نکات ایمنی ضروری است و علاوه بر تامین امنیت جانی، می‌ تواند به نگهداری بهتر از تجهیزات نیز کمک کند. این موارد را در ادامه با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • حتما در زمان کار با تجهیزات برش بتن باید از ماسک مناسب مانند P ، N یا R95 استفاده کنید تا گرد غبار سمی وارد سیستم تنفسی شما نگردد.
 • حتما برای محافظت از چشمان و صورت خود از عینک مخصوص استفاده نمایید.
 • در زمان برش بتن با کاتر، اندازه اره یا همان تیغه را به مقدار توصیه شده شرکت سازنده این محصولات در نظر بگیرید.
 • به دستور العمل سازنده تجهیزات دقت کافی داشته باشید.
 • قبل از شروع به کار برش بتن با کرگیری یا با کاتر باید بخش‌های مختلف مانند تیغه، قطعات محافظ، کابل دستگاه و… را مورد بررسی قرار دهید.

 

 

برای استفاده از خدمات برش بتن و کرگیری بتن با تهران تخریب تماس بگیرید.

سوالات متداول

برش بتن با دستگاه کرگیری بهترین روش برش بتن میباشد.
تست بتن، ایجاد سوراخ در بتن، ایجاد اوپنینگ در بتن، ایجاد حفره
کرگیری بتن تاسیساتی به تعداد، عمق و قطر بستگی دارد.
بله کافیست تعداد، عمق و قطر آن مشخص باشد.
بله با داشتن تعداد، عمق و قطر کرگیری بتن انجام میشود.
5/5 - (12 امتیاز)

2 نظر

 • مهندس رضایی

  سلام وقت بخیر، من یک پروژه برش بتن داشتم که از خدمات مجموعه تهران تخریب استفاده کردیم. واقعا حرفه ای هستند و با زمان وقیمت مناسب این کار را برای ما انجام دادند.

  • تهران تخریب

   ممنون از شما جناب مهندس رضایی که مجموعه تهران تخریب را انتخاب کردید.

 • نوشتن نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *