قیمت کرگیری

 

کرگیری به نمونه برداری از بتن که به وسیله الماس های برشکاری متصل شده به مته کرگیری انجام می‌ شود، گفته می شود. برای انجام و اجرای کرگیری بتن نیز باید به قطر کرگیری توجه بسیار زیادی داشت. یکی از مهم ترین هدف های کرگیری بتن ایجاد فضای بازشو در بین بتن، کانال کولر، لوله گاز و … است. همچنین در عملیات کرگیری بتن یکی از موضوعات مهم و قابل توجه این است که یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت کرگیری بتن افزایش عمق بتن است که این موضوع سبب تغییر در مراحل کار می شود بنابراین برای دست یافتن به عمق دلخواه باید از قطعه کمکی برای عمق های بالای چهل سانتی متر استفاده کنید و با افزایش بیشتر عمق کرگیری و تعداد قطعات کمکی، سرعت عملیات کرگیری نیز افزایش پیدا می کند.

اگر در زمان ساخت و ساز به ابزار برش بتن مسلح نیاز دارید برای اطلاع از تعرفه و قیمت برش بتن مسلح از سایت تهران تخریب کلیک کنید.

کرگیری چیست و قیمت کرگیری چگونه تعیین می شود؟

در واقع کرگیری یک نوع برشکاری و جدا کردن قسمت کوچک از قسمت بزرگ است که با هدف های مختلفی انجام می شود. اهداف کرگیری عبارت است از: تعیین مقاومت فشاری، بررسی تراکم آماتور و … . اگرچه کرگیری کاربردهای بسیار زیادی دارد، اما به عنوان یک عملیات نمونه برداری آزمایشی برای تعیین پارامترهای کیفی بتن از جمله مقاومت فشاری مقطع و میزان تراکم آرماتور ها تحت عنوان آزمایش مغزه گیری معرفی شده است.

همچنین قیمت دستگاه کرگیری به تنوع آن وابسته است و همان گونه که در قبل گفته شد دستگاه های کرگیری بر اساس نحوه کارکرد و عملکردشان به دسته های بنزینی، برقی و هیدرولیکی تقسیم بندی می شوند و دستگاه های برقی نیز در حد بسیار زیادی کاربرد دارند. ناگفته نماند که از نظر قیمت دستگاه، معمولاً دستگاه های بنزینی پایین ترین قیمت را دارا هستند و با این دلیل باز هم مورد استقبال عموم قرار نمی گیرد چونکه از مشکلات بسیار زیادی برخوردار است.

همچنین دستگاه های هیدرولیکی نیز با وجود کارایی نسبتاً خوبی که دارد و در آن از جدیدترین تکنولوژی ها استفاده می کنند، به همين دليل دارای قیمت های بیشتری هستند.این دستگاه ها برای کارهایی که نمی توان از دستگاه های برقی استفاده کرد، کارایی دارند. دستگاه کرگیری برقی دارای تکنولوژی جدیدتر و به روز تری نسبت به دستگاه های بنزینی هستند که در بیشتر پروژه ها جوابگو هستند. این دستگاه ها به دلیل تنوع بسیار بالا، از استقبال بیشتری بهره مند هستند.

 

کرگیری چیست

کرگیری از ستون

کرگیری از ستون به دلایل و عوامل متعددی بستگی دارد و انجام می شود. یکی از عواملی که می توان گفت نیاز به کرگیری از ستون است، مشکلات مربوط به مقاومت و استحکام بتن و عدم تأیید آن به وسیله دستگاه نظارت است. همچنین کرگیری یک نوع آزمون و عملیات مخرب به حساب می آید و به دلیل ضرر و زیان هایی که در سازه به وجود می آید باید تا حد مطلوب از انجام دادن آن ملاحظه کرد. همچنین عواملی لازم برای ستون ها وجود دارد که برای پایداری کل سازه، آن عوامل رعایت و انجام شود. این عوامل یک نوع راه حل و راهکار برای جلوگیری از انجام برخی آزمایشات بر روی ستون ها می باشد.

برش بتن و کرگیری

در واقع برش بتن و کرگیری یک نوع فعالیتی را انجام می دهند چراکه دستگاه های آن ها مشابه یکدیگر هستند؛ بنابراین با توجه به این نوع شرایط کاری و محدودیت هایی که وجود دارد امکان استفاده هر دو در یک فعالیت وجود دارد. این جا به جایی و استفاده به جای هم در زمانی که محدوديت نیز وجود دارد، بیشتر می شود‌.
همچنین در زمانی که نیاز باشد بتن تخریب شود و این عملیات نیازمند دستگاه برش بتن باشد، اما عواملی مانند حمل و نقل و مشکلات مربوط ب دستگاه این امکان را از انسان بگیرد و افراد نتوانند از دستگاه برش بتن استفاده کنند، در اینجا از دستگاه کرگیری استفاده می شود.

برای اجاره دستگاه جوش از سایت تهران تخریب با بهترین قیمت و کیفیت کلیک کنید.

 

کرگیری در چه مواردی کاربرد دارد؟

دستگاه های کرگیر در بسیاری از موارد مانند کاشت میلگرد، کاشت بولت، عبور از لوله های تأسیساتی، برش چاله آسانسور فونداسیون، سوراخ کاری لوله های برق و گاز در بتن مسلح و غیر مسلح کاربرد دارد. در مواردی ديگر نیز برای عبور لوله فاضلاب و همچنین حفاری در اعماق بتن می توان از کرگیر استفاده کرد. در مواردی دیده می شود که امکان سوراخ کاری تنها در یک محل مشخص و ثابتی در بتن وجود دارد که در این ميان باید از روش سوراخ کاری، آن هم به وسیله کرگیر انجام شود. کاربرد های کامل این کرگیر عبارت است از:

 • عبور دادن کابل‌ها و لوله های تأسیسات و سایر تجهیزات از داخل دیوار ها، کف‌ ها و سقف‌ ها
 • سوراخ کردن درون دال‌ها و جاده ها برای زهکشی، اتصال میلگرد ها
 • ایجاد بازشو در مقاطع بتنی و دیوار ها
 • استفاده برای اتصال نگه‌ دارنده‌ ها و تجهیزات روشنایی
 • در نمونه گیری و آزمایش بتن نیز کاربرد دارد

 

کرگیری در چه مواردی کاربرد دارد؟

نکات ضروری برای به کار گیری کرگیری

دستگاه های کرگیری با توان های متعددی طراحی و تولید می شود. همچنین باید دقت کرد که برای هر پروژه دستگاهی متناسب با همان‌ پروژه آماده کرد. به عنوان مثال دستگاه کرگیری آماتور برای کارهای سنگین و سخت کرگیری و برش کاری زیاد مناسب نیستند. هدف سازنده این دستگاه به وجود آوردن سوراخ هایی محدود تأسیساتی است که در صورت استفاده از این دستگاه ها، فعالیت های نسبتاً سبک را می توان انجام داد. همچنین افراد وارد و کاربلد در این زمینه می توانند با داشتن معیارهای کافی و تجربه لازم، مورد توجه کارفرمایان قرار بگیرند. برای کار با این نوع دستگاه ها نیاز است تمامی لوازم ایمنی را به کار گیریم تا از آسیب های جدی جلوگیری شود.

نکات مهم در خصوص نحوه قیمت گذاری کرگیری

قیمت کرگیری بسته به عوامل مختلف، متعدد است به همین دلیل است که داراي قیمت مشخصی نیستند. قیمت کرگیری به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. عمق آن
 2. قطر کرگیری
 3. تعداد سوراخ های موجود
 4. تراکم سوراخ کاری ها
 5. جهت گیری های افقی و عمودی
 6. ضخامت بتن

باید بدانید که با افزایش قطر کرگیری، قیمت آن نیز افزایش می یابد و در قطر های پایین نیز به دلیل وجود استهلاک فراوان، قیمت کرگیری بسیار بیشتر از قطر های معمولی است. عوامل دیگری همچون ضخامت، موقعیت مقطع بتنی، مسلح بودن آن و تعداد کرگیری های مورد نیاز که در قیمت کرگیری نقش به سزایی دارد.

از لحاظ قیمت دستگاه، معمولاً دستگاه های بنزینی نسبت به سایر دستگاه ها از قیمت پایین ترین برخوردار است و اما به دلیل قدیمی بودن آن ها و وجود مشکلات فراوانی برای کار کردن، این دستگاه ها مورد استقبال پروژه ها قرار نمی گیرند.

قیمت کرگیری هایی که مانند دستگاه های هیدرولیکی باشند نیز اگرچه عملکرد بسیار خوبی و فوق العاده ای دارند و از تکنولوژی های جدیدتری بهره مند هستند، معمولاً قیمت آن ها نیز بسیار بالاتر از دستگاه های دیگر می باشد و به همین دلیل است که در کارهای مهم و خاص که نمی توان از دستگاه های برقی استفاده کرد، از آن دستگاه ها استفاده می شود.

دستگاه کرگیری برقی نیز از تکنولوژی پیشرفته تر و جدیدتری نسبت به دستگاه های بنزینی بهره مند هستند و همچنين در بیشتر پروژه ها مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. این دستگاه‌ به صورت وارداتی بوده است و قيمت کرگیری با این شرایط وابسته به قیمت ارز است.

 

نحوه قیمت گذاری کرگیری

انواع دستگاه کرگیری

دستگاه های کرگیری را می توان طبق کاربرد ها و انرژی مصرفی و نوع مته به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. همچنین از نظر کاربرد، آن ها به منظور گرفتن مغزه و یا سوراخ کردن سطح مورد استفاده قرار می‌ گیرند. همچنین انرژی مصرفی را برای این دستگاه‌ ها به انواع انرژی الکتریکی، بنزینی، هیدرولیکی و بادی تقسیم بندی کرد.
در ایران بیشتر از انواع الکتریکی و بنزینی استفاده می‌ کنند و این دو نوع کاربرد های فراوانی دارد. انواع دستگاه های اصلی کرگیری که از نظر جنس و نوع مته جدا هستند به دو نوع دستگاه کاربیدی و الماسی تقسیم بندی می شود که کاربردهای فراوانی دارند. در اکثر مواقع از دستگاه‌ های کاربیدی بسیار کم استفاده می کنند و بیشتر از مته های الماسی استفاده می کنند.

اصول و نکات ریز کرگیری

 • در این هنگام باید از نکات ایمنی آموزش دیده استفاده کرد و تمامی نکات را رعایت کرد.
 • قبل از انجام‌ عملیات مغزه گیری، جهت عملیات را متناسب با جهت بتن ریزی مشخص کنید.
 • برای کار کردن با این دستگاه باید از سطحی صاف برخوردار باشید.
 • برای نمونه برداری از این کار باید از بتنی استفاده کنید که حداقل دو هفته از عمر آن بگذرد.
 • اگر قصد دارید کرگیری آزمایشاتی را انجام دهید، سعی کنید که این کار را از وسط مقاطع انجام دهید و از نزدیک شدن به ترک ها و درزهای موجود بر روی بتن دوری کنید.
 • برای آزمایش کردن نیز باید قطر بتن از 4 اینچ بیشتر باشد.
 • هنگام کرگیری توجه داشته باشید که اندازه طول نسبت به قطر مغزه نباید کمتر از یک باشد.

عمق عملیات کرگیری بسته به چه شرایطی است؟
در عملیات کرگیری بتن با زیاد شدن عمق تعداد مراحل کاری کرگیری تغییر می کند و برای رسیدن به عمق دلخواه باید از قطعات کمکی برای عمق های بسیار بالا از آن استفاده کرد. همچنین با افزایش عمق کرگیری بتن و تعداد قطعات کمکی سرعت برش به دلیل زیاد شدن اصطکاک جداره بتن افزایش پیدا مي کند و این نیز در سرعت اجرای کرگیری تأثیر فراوانی دارد.
برش بتن ایران با توجه به مهارت و تجربه عملیاتی که دارد، توانسته است در حوزه کرگیری از بتن با دستگاه های هیلتی تا عمق شش متر در بتن مسلح، پروژه های خود را به خوبی انجام دهد. جالب است بدانید که با افزایش قطر سوراخکاری، عمق کرگیری نیز کاهش می‌ یابد.

 

عمق عملیات کرگیری

کنترل گرد و غبار در هنگام کرگیری

در هنگام مغزه گيري از بتن ها، سنگ ها، آجر ها و… گرد و غبار بسیار زیادی ایجاد می شود که اين ذرات بسيار ریز هستند و حاوي مقدار زيادي کريستال سيليسي بوده که برای سلامتی انسان نیز بسیار مضر هستند. شما می توانید برای کم کردن این‌ میزان گرد و غبار و کنترل آن از آب استفاده کنید. همچنین می توان از مته های الماس دار به جای مته های سخت استفاده کنید. استفاده از تهویه مناسب و ماسک برای کاهش اثرات زیان آور گرد و غبار بسیار تأثیر گذار است.

دستگاه دریل مناسب برای انجام کارهای مغزه گیری از بتن

هر کدام از دستگاه های دریلی که تولید و در بازار عرضه می شود دارای کلاس ها و توان های گوناگونی هستند. باید توجه کرد که برای انجام چه کاری و چه فعالیتی نیاز به دستگاه دریل دارید چراکه برای هر پروژه ی جداگانه دستگاه دریل مناسبی وجود دارد که باید همان دستگاه را انتخاب کرد.
به طور مثال دستگاه های مغزه گیری آماتور، برای کار های سنگین مغزه گیری و برش بتن مسلح به هیچ عنوان مناسب نیستند، بلکه این نوع از دستگاه های دریل معمولاً برای سوراخ کاری های محدود تأسیساتی و کارهای سبک مناسب هستند و مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت استفاده از این نوع دستگاه دریل، امکان دارد که سرعت روند کار شما به نسبت کم شود و همچنین امکان آسیب دیدن بتن مسلح نیز وجود دارد.

اسکن کردن بتن ها پیش از انجام عملیات

قبل از انجام مغزه گیری، شخص کرگیر باید بتن را اسکن کند تا دریابد چه نوع مواد و چه نوع تجهیزاتی را نباید سوراخ کرد. بعد از آن باید مکان مناسبی و خوبی را برای مغزه گیری تشخیص دهد و انتخاب کند و آن را علامت گذاری کند. به عنوان مثال مغزه گیری از بتن مسلح، باید جوری باشد که میلگرد ها به هیچ عنوان دچار آسیب دیدگی نشوند و چینش آن ها در بتن نیز به هم نریزد.

همچنین باید دقت کرد که از قسمت هایی که مجرا های الکتریکی و برقی از آن عبور می کنند، نمونه برداری نشود و آن ها را سوراخ نکنند. چراکه این کار می تواند سبب آسیب رساندن به کابل های برق و همچنین خطر آفرین می شود.

 

اسکن کردن بتن ها

روش های اسکن بتن قبل از مغزه گیری

تکنولوژی GPR، دارای دقت بسیار بالایی است که می تواند به بررسی دقیق بتن نیز کمک شایانی کند. همچنین افراد نمی توانند در فصل های کوتاه، چندین مرتبه عملیات اسکن را در قسمت های متفاوتی انجام دهند. همچنين این‌ کار در مقایسه با اشعه ایکس، کارآمد تر بوده و نتیجه آن در مدت زمانی بسیار کوتاه مشخص می شود. اسکن فرومغناطیس نیز یک راه دیگر برای شناخت مواد فرومغناطیس مانند آهن، فولاد کاشته شده در بتن و… است. لازم است بدانید که این نوع از اسکن ها به هیچ عنوان قابلیت شناسایی مجرا های پلاستکی را ندارند و فقط تا عمق شش اینچ معادل ۱۵ سانتی متر می تواند بتن را اسکن کند.

قیمت دستگاه کرگیری در تهران و شرایط اجرای آن

شرکت هیتلی یکی از برندهای معتبر دنیا در زمینه‌ ی تولید ابزار آلات و تجهیزات مربوط به کرگیری است. برای اینکه عمل کرگیری بتن به خوبی و بدون ‌هیچ مشکلی انجام شود باید ابزار کرگیری با کیفیتی داشته باشید و به همین دلیل است که توصیه می شود تا حد ممکن از دستگاه کرگیری هیلتی و مته هیلتی استفاده کنید.

کرگیر هیلتی نیز دارای مدل های مختلفی است که شما می توانید بر اساس نوع سوراخ و عمق مورد نظر آن را انتخاب کنید. قیمت کرگیری بتن هیلتی و اجرای عملیات کرگیری بتن هیلتی متغیر است چراکه بازار این کار همه روزه در حال نوسانات قیمت می باشد و به طور مداوم قیمت دستگاه‌های کرگیری هیلتی و مته هیلتی در حال تغییر است و به همین دلیل نمی توان قیمت ثابتی برای کرگیری بتن هیلتی در نظر گرفت.

قیمت دستگاه کرگیری بنزینی

قیمت دستگاه حفاری کرگیری به نوع موتور آن دستگاه وابسته است. موتورهای کرگیری می توانند در سه نوع الکتریکی، بنزینی و هیدرولیکی تولید شوند و همچنین با توجه به جنس مته مورد استفاده قیمت دستگاه نیز تغییر کند. لازم به ذکر است که در برندهای معتبر و خارجی قیمت دستگاه کرگیری بنزینی از 40 الی 60 میلیون تومان قابل تغییر است. البته که این مبالغ به قیمت دلار بستگی دارد. همچنین اگر برای خرید این دستگاه مشکل دارید و با قیمت کرگیری کنار نمی آیید، می‌توانید یک دستگاه کرگیر بنزینی ارزان و حتی یک دستگاه دست دوم خریداری کنید.

ویژگی‌های دستگاه کرگیری هیلتی

 1. این دستگاه بسیار کاربر پسند با ظاهری مناسب است
 2. مناسب کرگیری روی بتن مسلح با تراکم کم
 3. نصب آسان در محیط های بسیار کوچک
 4. دارای وزنی سبک، متحرک و جمع و جور
 5. از دو دنده تنظیم سرعت و گشتاور برخوردار است
 6. دارای بهترین راندمان در سوراخ کاری
 7. دارای طراحی فشرده و کم حجم برای راحتی بیشتر
 8. مناسب نمونه گیری از بتن و مصالح جامد دیگر
 9. هزینه های تعمیرات این دستگاه بسیار پایین است
 10. از چراغ کنترل انرژی برخوردار است
 11. اتصال فوری و آسان سه نظام بر روی دستگاه
 12. دارای سیستم بدون کلید یعنی اینکه هیچ گونه ابزاری برای تغییر در این دستگاه نیاز نیست.

عملکرد دستگاه کرگیری

هسته های الماسی برای دستگاه های مغزه گیری بتن ساخته شده اند. یکی از دشوارترین و سخت ترین مواد شناسایی شده که قابلیت از بین برندگی بتن را دارد، الماس ها هستند. معمولاً تمامی دریل های تولید شده از جنس فولاد است که نوک انتهایی آن از الماس ساخته شده است. الماس نیز بسیار با ارزش است و برای ساخت این دریل ها با نوک الماسی باید هزینه های بسیار زیادی را صرف کرد.دستگاه های دریل همان گونه که در مطالب بالا گفته شد از سه نوع تشکیل شده است که آن سه نوع عبارت است از: الکتریکی، هیدرولیکی و بادی. دریل های مدرن نیز به صورت خودکار به فعالیت خود ادامه می دهند و دارای تنظیمات بسیار ساده و راحتی هستند که بسیار راحت از بتن جدا می شوند. در اینجا دیده مي شود که پس از خارج‌ کردن بتن برش خورده، قسمت های جدا شده، به شکل استوانه ای در می آیند. همچنین قطر استوانه ها بستگی به افراد دارد که تا چه مقدار بتن را نیاز دارند و استفاده می کنند.‌

اگر برای جوشکاری و یا ساختمان سازی نیاز به ابزار های سنگین و نیمه سنگین دارید کافیست اجاره ابزار در تهران تخریب را کلیک کنید.

چرا در برخی موارد از کرگیری بتن نمی توان استفاده کرد؟

معمولاً در مواردی که عمق کرگیری بتن بیش از ۳ متر باشد نمی توان از دستگاه های کرگیری بتن استفاده کرد و باید برش بتن توسط سیم برش انجام شود. این سیم بسیار خاص است و برای تخریب هایی که به وسیله منبسط کننده انجام می شود، بسیار مناسب است. دستگاه برش بتن امکان برش در هر زاویه ای از بتن را دارد که این موضوع، یکی از موضوع های اصلی و مهم در این نوع سوراخ کاری است.
در مواردی نیز می توان از دستگاه کرگیری استفاده کرد و لیست قیمت کرگیری بتن با توجه به ابعاد بسیار زیاد و پارامترهای گوناگون و تأثیر گذار بر قیمت آن با توجه به جزئيات هر پروژه تعریف می شود. جزئيات هر پروژه اعم از: سایز، قطر، موقعیت مقطع بتنی، مسلح بودن یا نبودن بتن است. تعداد کرگیری های مورد نیاز در تعیین قیمت کرگیری نیز می تواند تأثیر به سزایی داشته باشد.

کرگیری بتن

اقدامات لازم برای افزایش طول عمر دستگاه کرگیری

در ابتدا باید پایه مته را به اندازه کافی توسط صفحه با تکیه گاه خلاء به محل مورد نیاز بچسبانید. توجه داشته باشید که از چکش یا سایر اجسام سنگین دیگر برای تنظیم کردن و محکم‌ تر کردن پایه به هیچ عنوان استفاده نکنید. این دستگاه فقط در زمانی روشن می شود که از اتصال منبع تغذیه اطمینان کامل داشته باشید و ولتاژ و فرکانس آن مطابق دستورالعمل های شرکتی باشد. همچنین ملزم به رعایت نکات ایمنی و بهداشت در محیط کاری و برای دستگاه هستید. در این عمليات باید از وسائل جانبی و مته های مورد تأیید هیلتی و مناسب با دستگاه استفاده کنید.
نتیجه گیری
در مطالب بالا گفته شد که نمونه برداری از بتن با کمک ابزارها و تجهیزات خاص را کرگیری می گویند. از مهم ترین و اساسی ترین اهداف کرگیری بتن، ایجاد فضای بازشو بین کانال کولر، لوله گاز، تعیین مقاومت فشاری، بررسی تراکم آماتور و … است. این دستگاه کرگیری دارای کاربردهای بسیار متنوعی است که قیمت کرگیری نیز بسته به عوامل متعدد، متغیر است. همان طور که از قبل گفته شد دستگاه کرگیری برقی نیز از تکنولوژی جدیدتری برخوردار است و دارای تنوع بسیار زیادی است. ساخت این دستگاه ها به مردم کمک کرده تا فعالیت های خود را به راحتی و با سرعت بیشتری انجام دهند.

5/5 - (1 امتیاز)