رابیتس چیست
/ توسط تهران تخریب / ابزار ها / 0 نظر

رابیتس چیست و چه کاربردی دارد؟

رابیتس از جمله مصالح فولادی است که در حال حاضر در پروژه‌ های مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سازه‌ های فولادی طی فرایند کشش و پرس کاری با انواع ورقه‌ های گالوانیزه ساخته می‌ شوند انواع رابیتس ها دارای کاربردهای فراوانی هستند و معمولاً جهت سقف کاذب کاربرد بالایی دارند. در این مقاله رابیتس و کاربردهای آن را بررسی می‌ کنیم.

 

تهران تخریب بزرگترین مجموعه اجاره هیلتی در تهران باارسال فوری

آشنایی با رابیتس

گفتیم که رابیتس ها به صورت ورق‌ های فولادی مشبک هستند. این ورق‌ ها از گالوانیزه گرم تولید می‌ شوند و با استفاده کردن از مفتول‌ های گالوانیزه می‌ توان رابیتس بندی را به صورت شبکه فرعی یا لایه فرعی گسترش داد. به طور کلی رابیتس به وسیله پرس کاری و کشش عرضی ورق‌ های فولادی تولید می‌ شود و پس از تولید وارد مرحله برش خواهد شد. امروزه از انواع رابیتس جهت ساخت برخی از سقف‌ های کاذب، گچ بری، گچ‌ کاری، پوشش دادن بتن‌ های سیمانی و غیره استفاده می‌ کنند.

استفاده کردن از این سازه‌ های فولادی جهت اتصالات سطوح به دیوارها، ایجاد زمینه‌ ای مطلوب جهت نصب کردن برخی از اجزا در تاسیسات مکانیکی و برقی و در نهایت رنگ آمیزی سطوح گچی و سیمانی پیشنهاد می‌ شود. در واقع استفاده کردن از رابیتس موجب اتصال درست دیوارها به هم شده و از جدا شدن و ترک خوردگی آن ها پیشگیری می‌ کند.

رابیس معمولاً در ابعاد ۶۹ در ۲۴۰ سانتی‌ متر تولید می‌ شود که می‌ تواند مساحتی حدود ۱.۴۴ متر را به طور کامل پوشش دهد.

 

 

انواع رابیتس سبک نیمه سنگین سنگین فوق سنگین
ستون 9 400-700 700-800 800-900 900-1000
ستون 13 600-700 700-900 900-1000 >1000

 

پیشنهاد تهران تخریب: اجاره ابزار ساختمانی با ارسال فوری

 

 

کاربرد رابیتس

کاربرد رابیتس

امروزه رابیتس کاربرد گسترده در پروژه‌ های ساخت و ساز پیدا کرده است، به گونه‌ ای که ساخت بسیاری از سازه‌ ها بدون استفاده از رابیتس امکان‌ پذیر نیست. از کاربردهای رایج رابیتس می‌ توان موارد ذکر شده در زیر را نام برد:

  • رابیتس بندی نما

از مهم‌ ترین کاربردهای رابیتس بندی استفاده آن در نمای ساختمان‌ ها می‌ باشد. در واقع رابیتس بندی برای نماهای بیرونی ساختمان‌ ها موجب افزایش یافتن مقاومت و استحکام آن ها شده و از هر گونه ترک خوردگی و شکستگی پیشگیری می‌ کند، حتی با استفاده کردن از رابیتس می توان برخی از هزینه‌ های جانبی و تعمیرات را نیز کاهش داد.

از دیگر مزایایی که رابیتس بندی نما دارد، ترمیم ترک خوردگی و شکستگی در نما، زیرسازی کردن جهت اجرای کامپوزیت و ایجاد نقش برجسته در نماها است. به طور کلی استفاده کردن از رابیتس با ایجاد یک زیرسازی درست، مناسب و کاملاً مطلوب را جهت اجرا کردن و چسباندن هر گونه مصالح دیگری ایجاد می‌ کند.

  • رابیتس بندی سقف

یکی از انواع سقف‌ های کاذب، نوع سقف کاذب رابیتس می باشد که مورد استقبال بسیاری از فعالان در حوزه‌ های ساخت و ساز قرار گرفته است. استفاده کردن از رابیتس در سقف‌ ها موجب می‌ شود که سرعت اجرای سقف کاذب افزایش پیدا کند. دسترسی به مصالح آسان باشد و امکان ایجاد کردن طرح‌ های متنوع بر روی سقف به وجود بیاید.

رابیتسی که جهت استفاده در سقف به کار برده می‌ شود، سه مرحله یعنی نصب رابیتس، نصب کردن میلگردهای راویز و گچ‌ کاری دارد. یعنی ابتدا میلگردها نصب شده، سپس توری رابیتس را بر روی آن قرار می‌ دهند و پس از جوشکاری مرحله نهایی یعنی گچ‌ کاری نیز انجام می‌ شود.

  • رابیتس بندی دور ستون

چون جنس آجر با جنس مصالح فلزی متفاوت است، بنابراین هنگام انقباض یا انبساط احتمال دارد بر روی ستون ترک‌ هایی به وجود بیاید، اما در صورت استفاده از رابیتس به عنوان دور ستون از ایجاد این مشکل پیشگیری می‌ شود.

  • نورپردازی‌ های پنهان

اجرای نورپردازی‌ های پنهان یکی دیگر از کاربردهای رابیتس است که معمولاً در مکان‌ های مختلف مانند منازل مسکونی استفاده می‌ شود.

  • ساخت انواع تندیس‌ ها

برای ساخت انواع مختلف تندیس‌ ها نیز رابیتس کاربرد دارد، یعنی ابتدا این سازه‌ ها را به اشکال مختلف تبدیل کرده و سپس روی آن ها را با مواد مختلف مانند گچ یا پلی استر می‌ پوشانند، استفاده از رابیتس موجب شده است که امکان ساخت انواع تندیس‌ ها با به اشکال مختلف و با وزن بسیار کمی وجود داشته باشد.

  • پوشش کانال‌ سیستم های سرمایشی

کاربرد دیگر رابیتس پوشش دادن قسمت‌ های مختلف کانال سیستم های سرمایشی می‌ باشد. پوشش دادن این کانال‌ ها با رابیتس موجب می‌ شود که مقاومت آن ها در برابر برخی از عوامل از جمله رطوبت، تابش مستقیم نور آفتاب، باد و باران افزایش یابد و کم تر دچار پوسیدگی و آسیب شوند.

  • پوشش دادن آرماتور و تیرآهن

یکی دیگر از کاربردهای رایج رابیتس پوشش دادن انواع آرماتورها و تیرآهن‌ ها می‌ باشد. این کار نیز جهت بالا بردن استحکام و مقاومت بین ابزارهای فلزی انجام می‌ شود و از رایج‌ ترین و مهم‌ ترین کاربردهای رابیتس محسوب می‌ شود.

 

در این مطلب رابیتس و کاربردهای آن را بررسی کردیم. گفتیم که رابیتس‌ ها سازه‌ های فولادی و مشبکی هستند که امروزه در پروژه‌ های مختلف ساخت و ساز برای ایجاد سقف کاذب، ایجاد نور مخفی، اجرا کردن دکوراسیون، پوشش دادن کانال در سیستم‌ های سرمایشی و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در سایت تهران تخریب می‌ توانید رابیتس ها را در ابعاد و اندازه‌ های متفاوت و جهت کاربردهای مختلفی سفارش دهید، کافی است که با کارشناسان ما ارتباط داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *