کاشت آرماتور و قیمت کاشت آرماتور

کاشت آرماتور چیست؟

کاشت میلگرد یا همان کاشت آرماتور نیاز چندانی به تعریف ندارد. این عملیات در ساختمان سازی شامل قرار دادن یا کاشتن انواع مختلف میلگردها در سازه‌های بتنی است. کاشت آرماتور در اصل جز عملیات‌ مقاوم سازی سازه‌ها به حساب می‌آید که ممکن است در هر پروژه‌ای بدون در نظر گرفتن اهمیت و مقیاس آن، به کار گرفته شود.

کاشت میلگرد را می‌توان در قسمت‌های مختلفی از سازه‌ها مثل دال‌ها، دیوارها، تیرها، فونداسیون‌ها و المان‌های موقتی و دائمی به کار گرفت. برای مثال، سازه‌ای را تصور کنید که از نظر باربری دارای ضعف است، قطعا در این شرایط ما نیاز داریم آنرا تقویت کنیم و امکان تخریب کردن و بازسازی کردن وجود ندارد. در چنین شرایط با بهره گرفتن از روش کاشت آرماتور و در نتیجه اضافه کردن بخش‌های جدیدی می‌توانیم ظرفیت باربری این بخش از سازه را به طرز قابل توجهی افزایش دهیم.

 

کاشت آرماتور چیست؟

اهداف و چگونگی انجام کاشت آرماتور

به طور کلی کاشت آرماتور جز عملیات پراستفاده و پرکاربرد در امور ساخت و ساز می‌باشد که طیف بسیار وسیعی از اتصالات غیر سازه‌ای و سازه‌ای را در خود جا می‌دهد، کاشت آرماتور با هدف تقویت کردن و مقاوم سازی سازه‌ها استفاده می‌شود.

علاوه بر این، کاشت آرماتور با هدف الحاق اجزاء سازه‌ای جدید به سازه‌ی‌ای که از قبل وجود داشته است نیز انجام می‌گیرد. یکی از مواردی که در بحث کاشت میلگرد و روش مرسوم، پر کاربرد به حساب می‌آید، کاشت آرماتور در فُنداسیون است، کاشت آرماتور در فنداسیون به طور معمول به منظور رسیدن به یکی از هدف‌های زیر در پروژه انجام می‌شود:
· یکپارچه سازی و یا رادیه کردن فنداسیونی که از قبل وجود دارد.
· افزایش دادن ارتفاع فنداسیون به منظور انجام باربری بهتر.
· اصلاح فنداسیون از نظر ابعاد.
· الحاق فنداسیون سازه‌ای تازه ساخته شده به فنداسیونی که از قبل ساخته شده است.
· اجرای ستون‌های تازه بر روی فنداسیون‌ موجود.
جهت تحقق بخشیدن به هر کدام از این اهداف در ابتدا لازم است که روش مناسب کاشت آرماتور به وسیله کارشناس مربوطه تشخیص داده شده و پیشنهاد شود. این امر با در نظر گرفتن چگونگی اعمال شدن بار که می‌تواند برشی و یا کششی باشد، و محل قرار گرفتن آرماتورهای مدفون در فنداسیون انجام می‌شود، به صورتی که از ورود هرگونه آسیب به میلگردهای فنداسیون جلوگیری گردد.

 

armature-planting

روش های کاشت آرماتور در ساختمان سازی

بعد از پاسخ به این پرسش که کاشت آرماتور چیست، شاید بد نباشد که به انواع و روش‌های آن نیز بپردازیم. عملیات کاشت میلگرد را معمولا با توجه به مکانی که کاشت در آن اجرا می‌شود و یا روشی که برای کاشت استفاده می‌شود در چند دسته قرار می‌دهیم. بر این اساس که در عملیات کاشت آرماتور از چه ابزاری استفاده می‌شود می‌توان آن‌ها را به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. کاشت آرماتور با به کارگیری مصالح بتنی و سیمانی
 2. کاشت آرماتور با استفاده از چسب‌های مخصوص کاشت آرماتور
 3. کاشت آرماتور به کمک مهار مکانیکی
 • کاشت آرماتور با استفاده از سیمان

در بعضی از پروژه‌های ساز‌ه‌ای این امکان وجود دارد که به دلایل مختلفی مثل وجود مشکل در ستون‌ها یا دیوار‌ها و همچنین اجرا نشدن نقشه به درستی، به بازسازی یا بهسازی کردن سازه نیاز پیدا شود، در این موارد از کاشت آرماتور بر پایه سیمان استفاده می‌کنیم.

 • کاشت آرماتور با استفاده چسب

در این روش ما از چسب‌های مخصوص کاشت آرماتور استفاده ‌می‌کنیم که دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. چسب‌های استفاده شده در این روش بر پایه رزین‌های اپوکسی می‌باشند که محصولاتی کاملا مهندسی شده و دارای مقاومت و چسبندگی بسیار بالایی می‌باشند. درباره مزایای این روش می‌توان گفت که عملیات سوراخ کاری و کاشت با سرعت بالایی انجام می‌گیرد.

 • کاشت آرماتور به صورت مکانیکی

استفاده کردن از سازه‌های مهار مکانیکی از روش‌های دیگری است که برای کاشت آرماتور وجود دارد. در این روش نیز مثل روش‌های قبل در ابتدا سوراخی با قطر حدودا دو میلی‌ متر بزرگ‌ تر از قطر میلگرد در بتن ایجاد می‌کنیم، و پس از آن میلگرد را با مهار مکانیکی در داخل سوراخ قرار می‌دهیم.

 

armature-planting

روش‌های کاشت آرماتور بر أساس موقعیت

ستون، تیر و فونداسیون، سه بخش اساسی در ساختمان‌های بتنی به شمار می‌روند که معمولا کاشت آرماتور در این بخش‌ها اجرا می‌شود، در ادامه توضیحاتی درباره هرکدام از این موارد آورده شده‌ است.

 • کاشت میلگرد در فونداسیون

هدف از کاشت آرماتور در فونداسیون می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد، از جمله برطرف کردن ایرادات و ضعف‌های موجود یا احتمالی در فونداسیون، اصلاح کردن ساختار فونداسیون، افزاش دادن ارتفاع فونداسیون، افزایش دادن مقاومت و همچنین بالا بردن ظرفیت باربری فونداسیون و غیره. معمولا در این روند برای جلوگیری از ورود آسیب به ساختار فونداسیون از دریل استفاده می‌شود تا احتمال بروز اشکال و آسیب به آرماتورهای فونداسیون به کمترین حد برسد.

 • کاشت میلگرد در ستون

گاهی اوقات در سازه‌های بتنی نیاز است که بخش جدیدی به ساختمان اضافه شود. برای مثال برای اضافه کردن تیر بتنی یا حتی اضافه کردن یک بالکن، لازم است که از عملیات کاشت آرماتور در ستون استفاده کنیم. در این روش از کاشت آرماتور برای جلوگیری کردن از ورود آسیب به ساختار ستون لازم است که اطلاعات دقیقی در باره آرماتوربندی ستون در دسترس باشد.

 • کاشت میلگرد در تیر

تیرها اجزایی از سازه‌های بتنی هستند که هر از گاهی در آن‌ها آرماتور قرار می‌هیم. هدف از کاشت آرماتور در تیر می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد. برای مثال متصل کردن به ستون و یا اضافه کردن بخش جدیدی مثل تراس و بالکن به ساختمان می‌توانند از جمله اهداف اصلی برای کاشت آرماتور در تیر باشند.

 

armature-planting

 

مراحل اجرای کاشت آرماتور

بعد از پاسخ دادن به سوال‌هایی مبنی بر اینکه کاشت آرماتور چیست و دارای چند نوع می‌باشد، بهتر است درباره مراحل اجرای آن نیز مطالعه کنیم. همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز گفته شد، روش‌های مختلفی برای کاشت آرماتور وجود دارد که طبیعتا از لحاظ فنی با وجود تمام شباهت‌هایی که دارند، دارای یک سری تفاوت با یکدیگر نیز هستند. به هر حال، مراحل اجرای روش‌های مختلف کاشت آرماتور را به طور کلی می‌توانیم در چند مرحله زیر خلاصه کنیم.

 1. مرحله اول شامل آماده سازی و همچنین تمیز کاری محل مورد نظر می‌باشد، این مرحله به حدی مهم است که برای کاشت‌های عمودی ترجیح می‌دهیم محل کاشت تا شعاع سی سانتی‌ متری خالی از هرگونه شن، ریگ و خاک باشد.
 2. در مرحله دوم باید چک شود که بتن کاملا خشک و‌عاری از رطوبت باشد. البته لازم به ذکر است که رطوبت‌ سطحی آنچنان ایرادی ندارد اما در صورتی که آب به اعماق بتن نفوذ کرده بود قبل از کاشت آرماتور حتما بتن را خشک کنید.
 3. مرحله سوم شامل انجام محاسبات لازم و اقدام به سوراخ کردن بتن است. در کاشت آرماتور با چسب، قطر سوراخ باید چهار الی شش شماره بزرگ‌ تر از قطر میلگردی باشد که قصد استفاده از آن‌ را دارید، به این منظور که فضای مناسب برای آغشته شدن میلگرد به چسب وجود داشته باشد.
 4. در مرحله چهارم لازم است که درون سوراخ‌ها یا حفره‌های ایجاد شده را کاملا تمیز کنیم. از دستگاه‌های مکش به خصوصی به این منظور استفاده می‌شود.
 5. در مرحله پنجم به تمیز کاری بیشتر حفره‌ای که ایجاد شده می‌پردازیم. این کار با استفاده از برس های سیمی استوانه‌ای انجام می‌شود و شامل فرچه زدن به سوراخ و همچنین استفاده کردن از دستگاه‌های مکنده برای حذف هر نوع آلودگی می‌باشد. به منظور بالاتر بردن کیفیت کاشت آرماتور، می‌توانید عملیات برس زدن و هوادهی را چندین بار تکرار کنید.
 6. در مرحله ششم نوبت به تزریق چسب کاشت آرماتور می‌رسد. چسب‌های کاشت آرماتور به صورت‌های کارتریجی دوجزئی و یا سه جزئی وجود دارند و برای تزریق آ‌ن‌ها به تفنگ تزریق چسب کاشت آرماتور نیاز خواهیم داشت. در روش کاشت میلگرد سیمانی از مواد پایه سیمان، و در روش کاشت مکانیکی از پیچ‌ها استفاده می‌کنیم.
 7. در مرحله آخر به کاشت آرماتور در درون حفره می‌رسیم که با توجه به نوع و روش کاشت می‌تواند راه‌های متفاوتی داشته باشد. برای مثال در روش کاشت آرماتور با چسب لازم است که میلگرد به شکل دورانی در درون حفره قرار داده بشود، و باید دقت کنید که آرماتور‌ها حتما باید از هرگونه گرد و خاک یا زنگ‌ زدگی عاری باشند. در زمان کاشت آرماتور، میلگردها را به آهستگی می‌چرخانیم تا کاملا به چسب آغشته شوند.

 

armature-planting

 

استاندارد های لازم برای کاشت آرماتور

برای اینکه کاشت آرماتور به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد لازم است که ضوابط و استانداردهای کاشت آرماتور در بتن بر اساس آیین نامه‌های مربوطه در نظر گرفته شوند. به این منظور، باید به انتخاب نوع سیستم جهت انجام سوراخکاری‌ها، عمق سوراخکاری‌های انجام شده در بتن، کیفیت تمیز کاری و انجام غبار زدایی مناسب، دستورالعمل‌های موجود درباره میزان و نحوه تزریق کردن چسب دقت کنیم.

در مورد استاندارهای کاشت آرماتور نظرات و موارد قابل ذکر بسیاری وجود دارد، با این وجود، شرکت هیلتی که یکی از بزرگ‌ و اصلی ترین شرکت‌های تولید کننده چسب‌های کاشت و انکرهای شیمیایی به حساب می‌آید و همچنین شرکت‌های تولید کننده‌ی دیگر، تمام دستورالعمل‌ها، استانداردها، نکات و اطلاعات مورد نیاز درباره محصولاتشان را در قالب یک دفترچه راهنما در اختیار خریداران و مصرف کنندگان قرار می‌دهند. مطالعه و استفاده از این دفترچه‌‌ها تا حد بسیاری کمک کننده خواهد بود تا عملیات اجرایی طبق اصول و استانداردهای لازم پیش رود.

5/5 - (2 امتیاز)