فرز آهنگری
/ توسط تهران تخریب / ابزار ها / 0 نظر

آشنایی با انواع دستگاه فرز و تفاوت فرز نجاری با آهنگری

در عصر تکنولوژی به منظور سهولت در انجام کار‌ها، ابزار آلات بسیاری تولید شده که یکی از آن‌ها سنگ فرز است. از این سنگ فرز، در هنگام کار با بتن، آهن، کاشی، پلاستیک و موارد دیگر استفاده می‌شود. برای این که بیش‌تر با سنگ فرز، کاربرد این سنگ، نحوه نگهداری و روش استفاده از آن و موارد دیگر آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

برای کرایه هیلتی و راهنمای انتخاب آن به صفحه اجاره هیلتی رجوع کنید.

فرز چیست؟

از دستگاه فرز برای برش دادن قطعات، حکاکی کردن، صیقل دادن، صاف‌سازی سطوح و موارد دیگر استفاده می‌شود، در نتیجه این دستگاه جزء ابزار آلات صنعتی به حساب می‌آید. برای برش سطوح سرامیکی، سنگی، چوبی، فلزی و.. از انواع مختلف سنگ فرز بهره برده می‌شود و به علت پوشش دهی در حیطه کاری متفاوت، کاربرد بسیاری را به خود اختصاص داده است.

معرفی انواع فرز

سنگ فرز را مطابق با شکل، سایز، کاربرد و منبع تغذیه به گروه‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌کنند که در زمان استفاده باید به این مسأله دقت کرد.

بر اساس منبع تغذیه‌ای سنگ فرز در سه گروه فرز‌های شارژِی، برقی و بادی قابل تقسیم است.

همچنین فرز سنگبری، فرز آهنگری، فرز انگشتی که در دو نوع گلو کوتاه و گلو بلند قابل تقسیم بوده، مینی فرز، فرز مینیاتوری و فرز نجاری که در انواع فرز‌های نجاری پایه ثابت، پایه متحرک و ترکیبی تقسیم می‌گردند و نوع رومیزی سنگ فرز یکی دیگر از انواع تقسیم‌بندی این ابزار می‌باشد.

فرز نجاری

فرز نجاری

برای این که بتوان بر سطح چوب، شیار و بر لبه چوب، شکل‌های مختلفی ایجاد کرد؛ از سنگ فرز نجاری استفاده می‌شود.

به کمک تیغه‌های متفاوتی از نظر شکل، می‌توان طرح‌های متنوعی را بر روی چوب ایجاد کرد. برای ایجاد این شکل‌ها، در سنگ فرز محدودیتی در منطقه خاصی از قطعه چوب مورد نظر شما وجود ندارد و بدین منظور ابتدا تیغه در کولت جای داده و در ادامه پیچ آن را با یک آچار خاص محکم ببندید.

فرز آهنگری

برای برش قطعه‌های فلزی، سنباده و سایش آن‌ها، از وسیله به عنوان فرز آهنگری استفاده می‌شود. فرز آهنگری کاربرد زیادی دارد و در انجام فعالیت‌های مختلفی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. ظاهر فرز آهنگری، شبیه فرز سنگبری بوده و در بخش دور چرخش آزاد، از تعداد بیش‌تری برخوردار است و صفحه سنگ فرز آهنگری کوچک‌تر است.

برای برش آهن و فلز از این سنگ فرز استفاده می‌شود، زیرا نسبت به اره، آهن را زودتر برش می‌دهد، انرژی کمی را تلف می‌کند و توصیه ما به شما این است که از هر کدام از فرز‌ها در جای خود استفاده کنید تا احتمال خرابی و آسیب را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در رابطه با کرگیری بتن بدانید

کاربرد انواع فرز‌ها

به واسطه استفاده از سنگ فرز، با سرعت بیش‌تر و هزینه کم می‌توانید انواع فرز کاریی‌ها را در ساختمان، محل کار و صنعت انجام دهید.

کاربرد‌های مهمی که برای سنگ فرز می‌توان در نظر گرفت شامل سنباده کردن، کنار تراشی، چرخ دنده تراشی، شیار زدن، فرم تراشی، صفحه تراشی و انواع برش می‌باشد.

هر کدام از سنگ فرز‎‌های معرفی شده، به تنهایی در حیطه کاری خاصی کارایی دارند که در این بخش به طور مختصر کاربرد چند مورد از انواع فرز را برای شما بیان می‌کنیم.

فرز انگشتی: در منبت کاری، طراحی، حکاکی، شیار کاری و سوراخ‌‌کاری که جزء کار‌های ظریف به شمار ‌می‌روند، از فرز انگشتی استفاده می‌شود. از فرز انگشتی در پاک کردن رنگ، بر روی بدنه ماشین و همچنین از بین بردن زنگ زدگی‌های سطوح فلزی استفاده می‌شود.

مینی فرز: در کار‌های خانگی، نیمه سنگین و نیمه صنعتی از مینی فرز استفاده می‌شود که بیش‌ترین برشی قابل انجام از طریق این فرز در اندازه ۱۱۵ میلی‌متر است.

فرز سنگبری: در کار‌های ساختمانی فرز سنگبری کاربرد بسیار دارد. کاربرد فرز سنگبری بیش‌تر در بخش گرانیت بر و سرامیک بر است؛ از این رو نوع سنگبری آن جزء فرز‌های بزرگ صنعتی به شمار می‌رود.

فرز سنگبری

نگهداری از فرز برای طول عمر بیش‌تر

سنگ فرز بستگی به نوع و کاربرد خود، از نظر قیمت متفاوت است. برای این که بتوانید سنگ فرز مورد استفاده خود را در مدت زمان بیش‌تری نگهداری کنید، باید در نگهداری از آن بسیار کوشا باشید. در صورت خراب شدن و عدم تعمیر، باید برای انجام کار خود یک سنگ فرز دیگر تهیه کنید، پس برای صرفه‌جویی در هزینه و اتلاف وقت به منظور خریداری سنگ فرز دیگر، باید نکاتی را انجام داده و رعایت کنید.

ابتدا در زمان خرید، سنگ فرز از یک فروشگاه معتبر و برند معروف خریداری نمایید. بروشور‌های مربوط به کالا خریداری شده را به درستی مطالعه کنید و در فواصل زمانی معین و مشخص، دستگاه را تمیز و در صورت نیاز تعمیر کنید.

اگر در زمان خرید سنگ فرز، مناسب با کار شما باشد، مطمئن باشید سنگ فرز شما مدت زمان بیش‌تری را در خدمت شما خواهد بود.

روش استفاده از فرز

زمانی که از دستگاه فرز به درستی استفاده نشود و نکات ایمنی رعایت نگردد، این دستگاه تبدیل یک ابزار خطرناک برای انسان خواهد شد.

نکاتی که باید در این زمان رعایت شوند، شامل موارد زیر است:

1) اگر برای اولین بار از دستگاه فرز استفاده می‌کنید، از کار‌های کوچک شروع کنید. رفتار بلندپروازانه داشتن در زمان استفاده از ابزار‌های سنگینی مانند دستگاه فرز، امکان آسیب را با خود به همراه دارد.

2) از مهم‌ترین نکته در ایمنی کار، شناخت ابزار تجهیزات مورد استفاده، علی الخصوص ابزاری مانند دستگاه فرز است که تقریباً در تمام موارد سخت مانند بتن و فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3) اطلاعات کافی درباره دیسک فرز داشته باشید و آن را خوب آنالیز کنید. دیسک‌ها در کار‌های متنوعی قابل استفاده هستند.

4) عینک، لباس و کفش مناسب در زمان استفاده از دستگاه فرز بپوشید. در زمان برش مواد متنوع با دستگاه فرز زباله تولید می‌شود که این زباله ممکن است وارد چشم شود. گاهی لازم است از محافظ گوش و ماسک برای جلوگیری از ورود هر گونه گرد و غبار حاصل از برش نیز در زمان کار استفاده شود.

5) قبل از شروع کار، یک بار دستگاه را روشن و خاموش کنید، تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. در صورت خراب بودن و نیاز به تعمیر دستگاه خود، می‌توانید به اجاره فرز و اجاره دستگاه فرز بپردازید.

دستگاه فرز یک ابزار پر کاربرد در زندگی امروز ما است، بنابراین داشتن اطلاعات درباره دستگاه فرز، انواع، کاربرد و موارد دیگر بسیار ضروری است. شما می‌توانید به منظور اجاره فرز  مراجعه به تهران تخریب از مزیت‌های اجاره این ابزار بهره‌مند گردید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *